Diyarbakır’da Kürt özgürlük ve demokrasi ittifakı kuruldu

Diyarbakır’da Kürt özgürlük ve demokrasi ittifakı kuruldu

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Diyarbakır’daki Kürt Partilerle ‘Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakı’ kurdu.

AMİDA HABER- Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) Kurdistan’daki partilerle kurduğu Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakı, 14 Mayıs seçimlerine dair deklarasyonu Diyarbakır Kayapınar ilçesinde bulunan bir düğün salonunda duyurdu. Deklarasyonun okunmasının ardından parti eşbaşkanları ve başkanları söz aldı. Deklarasyonda “ortak mücadele” vurgusu yapılarak, “Gücümüzü birleştirdiğimizde kazanacağımıza kuşku yoktur. Kürtlerin birliği, Kürtlerin özgürlüğüdür" denildi.

Sancar: Tarihi ana şahitlik ediyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, tarihi bir ana şahitlik edildiğini belirterek, “Şimdiden hayırlı olsun. Uzun süredir Türkiye de ve demokrasi güçleri arasında bir ittifak arayışındayız, daha önce adına ‘Demokrasi Buluşması’ koymuştuk. Bugün de önemli sonuçlara ulaştık. Buradan, Kürdistan’dan bu ittifakı inşa etmiş olduk. Bu ittifakı bütün diğer ittifaklarımızla birlikte sıralanmasına gerek yok birlikte mücadele Kürt sorunun sorunu için büyük bir önem. Diyalog ve müzakere yolunun kabul edilmesi inkar ve savaş yollarının terk edilmesidir. Eşit özgür yolları aramaktan geçiyor. Demokratik çözüm yerinden ve yerel yönetimlerden geçiyor. Bu ittifak bu yolda atılmış çok önemli bir adımdır. Bugünden yarına geleceği eşit ve özgür bir yaşam üzerine kurma inşasıdır. İttifaklar kolay kurulmuyor, ciddi emek verilmesi gerekiyor. Burada emek veren kardeşlerime teşekkürlerimi sunuyorum. 14 Mayıs yeni başlangıçlar için önemlidir bu imkanları oluşturmak bizim elimizde, güçlerimizi birleştirirsek ve yerelden yönetimi büyütürsek şansımızda o kadar yüksek olacak. Oluşturduğumuz bütün ittifaklar bu ülkede yaşayan bütün inanç ve halkların eşitliğini ve özgürlüğünü sağlama hedefini yakalayacaktır Kürt halkı direndi, geri adım atmadı, baskılara karşı çıktı, demokratik siyasette kararlı adımlarla yürüdü” diye konuştu.

‘İttifakın gururunu yaşıyoruz’

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, kurdukları ittifakın önemine değindi. Uçar, “Bugün ilan edilen Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakının gurunu yaşıyoruz. Bu ittifakla daha da büyüdük kazanımlara gideceğiz” dedi.

Aşiti: Hatalarımızı görmeliyiz

Azadi Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşiti, seçim gündemi ve Kürt birliğine dikkat çekti. Aşiti, “Birlik olmazsa kazanma da olmaz. Yanlışlarımızı doğrularımızı belirlemeli birlikte hareket etmeliyiz. Bunca baskılara karşı biz neden direnmiyoruz? Neden vazifemizi ciddi bir şekilde yerine getiremiyoruz. Bunları dikkate almalıyız. Hatalarımızı görmeliyiz. Mücadele edersek kazanacağız. Başarılar” dedi.

Okumuş: Başarıya ulaşacağız

DDKD Abdulhey Okumuş, “Yıllardır Kürtler üzerinde imha ve inkar siyaseti yürüttüler ama başaramadılar. Yine cezaevlerinde aynı siyaseti yaptılar ama başaramadılar. Biz Kürtler direnişin sembolü olduk bu yüzden de başarı yine Kürtlerin olacak. Biz Kürtler parlamentoda her yerde mücadele ediyoruz. Özgürlük yakındır. İttifakımızı iyi kullanırsak kesinlikle başarıya ulaşacağız. Başarı biz Kürtler, başarı Yeşil Sol Parti için” diye konuştu.

Kamaç: Bu işler tarihi işlerdir

PİA Genel Başkanı Mehmet Kamaç, “Bu işler tarihi işlerdir. Zulüm ve inkar üzerine kurulan rejimi göndereceğiz. Özgürlüğü ve demokrasiyi de inşa edeceğiz. Zulmü gönderecek adaleti getireceğiz” mesajı verdi.

Çiftyürek: Ya birlik, ya birlik

Son sözü alan KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ise, şunları ifade etti: “Ya birlik ya birlik, ya birlik. Ya hep birlikte başaracağız ya da kaybedeceğiz. Bu ittifakı kuranların emeğine sağlık. Kürdistan’ın bütün savaşanlarına selam olsun.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum