Diyarbakır’da skandal: Binanın yükünü taşıyacak perdeler eksik

Diyarbakır’da skandal: Binanın yükünü taşıyacak perdeler eksik

Diyarbakır’da bir şirkete ihale ile verilen ortaokul binasının inşaatındaki eksikler “pes artık” dedirdi. Firma, olası bir depremde binanın yükünü taşıyacak perdeleri eksik yaptı, bazı duvarlarda tuğlaların arasına harç bile koymadı.

AMİDA HABER- Diyarbakır’ın Kocaköy İlçesi’ne bağlı Gözealan kırsal mahallesindeki 10 derslikli ortaokulun yapımına geçen yılın Ocak ayında başlandı. Okulun inşaatı yarım kaldı.

YİKOB rapor hazırladı

Yatırım İzleme Komisyonu’nun (YİKOB) 15 milyon TL’ye ihale ettiği okulun yapı denetimini Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü takip etti. YİKOB teknik bir ekiple, bir kısmı tamamlanan okul binasında inceleme yaptı. İnceleme sonucunda, korkunç gerçekler ortaya çıktı. 6 Şubat depreminde 409 kişinin yaşamını yitirdiği depremle sarsılan Diyarbakır’da yapılan okulun, beton perdelerinin mevzuata aykırı şekilde hem ince, hem de eksik yapıldığı ortaya çıktı.

okul1.jpg

Zemin katta perde yok, duvarlar ince

YİKOP teknik heyetinin hazırladığı rapora göre, okulun zemin ve birinci kattaki yangın merdivenin arka tarafındaki perdeler yapılmadı. Perdelerden her bir katta 15 tanesinin 180 yerine 100 santimetre yapıldı, zemin ve birinci katta perde yerine iki köşede kolun başlığı yapıldı. Mimari projede okulun iç ve dış duvar kalınlıkları 20 santimetre olarak belirtilmesine rağmen, inşaat firması maliyetten kaçmak için, iç duvarları 13,5 santimetre tuğla ile dış duvarları ise 15 santimetre tuğla ile ördü.

Harç bile kullanılmadı

YİKOB’un teknik raporuna göre onlarca çocuğun eğitim göreceği okulu yapan firma, tuğla ile duvarlar arasına bazı bölümlerde harç dahi koymadı, kamaları eksik kullandı. Mühendislerin okuldaki eksikleri tek tek not ettiği rapor, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderildi.

İnşaat durduruldu

Rapora göre, binanın projede yer alan şekline uyulmadı, statiği tamamen değiştirildi. Bu nedenle de inşaatın durdurulduğu, inşaatının devam edip etmeyeceği ile ilgili kararın ne zaman verileceğinin bilinmediği öğrenildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.