Diyarbakır’da skandal: Kaymakam müftüye soruşturma açtı

Diyarbakır’da skandal: Kaymakam müftüye soruşturma açtı

Diyarbakır’ın Çınar İlçe Kaymakamı Muhammed Fatih Günlü, kendisine eşlik etmeyen ve karşılamayan İlçe müftüsü Ferit Bilgin’e soruşturma açtı. Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ömer Evsen, “Din adamına yapılan her saygısız tavrı kaydederiz" dedi.

AMİDA HABER- Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde kaymakam ve müftü arasında yaşanan ‘karşılama’ tartışmaları soruşturmalık oldu. İddiaya göre, İlçe Kaymakamı Muhammed Fatih Günlü İlçe Müftüsü Ferit Bilgin’e, “Cuma günleri vaaz yapma, beni karşıla, köye git beni bekle” talimatı verdi. Bunları yerine getirmeyen müftü Bilgin’e soruşturma açıldı.

Konuyla ilgili Amida Haber’e konuşan Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ömer Evsen, kaymakam ile müftü arasında yaşanan iddiaları doğruladı.

omer-evsen.jpg

'Cuma günü vaaz yapma beni karşıla, köye git beni bekle'

Kaymakam ve müftü arasındaki tartışmaların bir süredir devam ettiğini belirten Evsen şunları söyledi, “Kaymakam beyin gerek gençliğin vermiş olduğu her şeyi yapayım çabası gerekse yöre halkına daha yakın olayım imajı oluşturma çabası ile her yere her aksiyona gitmeliyim çabası bazı yanlışlar da yapmasına neden olmuştur. Diyanet camiasında hele de bir müftüye, ‘Cuma günü vaaz yapma, beni karşıla; köye git beni bekle’ şeklinde yaklaşımları görev aksamasına neden olacakken, kaymakam beyin bunları yapması cidden sorun oluşturmuştur. Amir memurunu korumalı onu ezmeye çalışmamalıdır. Kaymakam bey muhtemelen mobbing nedir bilmiyor. Ya da yaptığını görev addederken konunun boyutunun farkına varamamış olmalı” ifadelerini kullandı.

‘Halk müftüyle çatışma içinde olan amire sıcak bakmaz’

Gerektiğinde İlçe müftüsünün kaymakama eşlik edebileceğini kaydeden Evsen, “Ama git beni bekle, beni karşıla tavrı ne kadar amir memur ciddiyetine sahiptir, kamuoyunun takdirindedir. Bir ilçe müftüsü ilçe din ve diyanetini yönetirken; camileri denetlemek, oralarda ibadetin aksamaması ile mükelleftir. Kur'an kurslarının iş ve işlemlerini takip ve oralarda eğitimin sağlıklı yürümesi ile mükelleftir. Bir ilçe müftüsü ilçe personelinin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gönderilen emir ve talimatlar çerçevesinde çalışmasından mükelleftir. Bir ilçe müftüsü camide olmalı, vaazda olmalı, yönetimde olmalı. Bölge şartları gereğince tabi ki kaymakamla beraber taziyeye, düğüne, mevlide gitmelidir. Ama git beni bekle tavrı olsa olsa toyluktur. Bunlar için efendim işlerimiz yoğun sizin çıkış saatinizde bilgi verilirse biz de ilgili alana geçelim denmesinde ne sakınca olabilir ki. Mülki İdare Amirleri eğitim programlarına adabı muaşereti koymalıyız desek çok mu ağır olur bilmiyorum, lakin çok çalışayım derken işin boyutunu değiştirmek de ayrı bir vaka. Diyarbakır'da iki kurum amirinin çatışma halinde olduğunu kamuoyuna duyurmak ayrı bir facia. Halk Müftüyle çatışma halindeki bir amire sıcak bakmaz; Saygı gösterir lakin sevgi göstermez. Din adamına olan sevgisi tüm kamu personeline gösterdiği sevgiden varestedir. Din adamına yapılan her saygısız tavrı kaydeder. Gerektiğinde bu tavırlara en sert cevabı da verir” tepkisinde bulundu.

‘Kaymakam makamının ağırlığı ile hareket etmeli’

İlçe müftüsüne soruşturma açan Kaymakama tepki gösteren Evsen şöyle devam etti, “Oluşmuş ön yargılarla din adamı kisvesindeki bir müftüye uygunsuz tavırlarla soruşturma açmak, rahatsızlığı nedeniyle aldığı raporu üst merciye şikayet etmek, raporunu işleme koymamak; idari bir hak olabilir lakin insanı bir hak değildir. Müftü beyin insani sıkıntılarını yakinen bilen biri olarak yapılanların müftü beyin hak etmediği şeyler olduğuna şehadet ederim. Bizimde bazı girişimlerimiz neticesinde Müftü Ferit Bilgin hocanın tayini kendi talebi doğrultusunda başka bir ilçeye yazılmışken kaymakanın yeni bir girişimle rapora yönelik işlem başlatması da anlaşılır gibi değildir. Devletin makamı kavga yeri değil halk için çalışma yeridir. Kaymakam ihtirasları için çaba sarf edeceğine bu işleri nasıl düzeltirimin derdine düşmelidir. Yaptığı yanlışlardan geri dönmeli bir daha da hata yapmamak için çevresine danışmalıdır. Konuyu takip etmeye devam edeceğiz. İdari ve hukuki olarak Çınar İlçe müftüsü Ferit Bilgin hocamın yanındayız. Yanında olmaya devam edeceğiz. Kaymakam beyi geldiği makamın ağırlığı ile hareket etmeye davet ederken; El mi yaman bey mi yaman tavırlarına artık dur demeli tavsiyesinde de bulunmayı görev addediyoruz” uyarısında bulundu.

Ferit Bilgin kimdir?

1979 yılında Diyarbakır / Hazro İlçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığında imam hatip olarak göreve başladı. 2012 yılında Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. 2014 yılında Diyarbakır / Kocaköy İlçesine vaiz olarak atandı. 2015 yılında Kayseri Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müdürlüğünde ihtisas kursuna başladı ve 2018 yılında bu kurstan mezun olduktan sonra İzmir / Aliağa İlçesine cezaevi vaizi olarak atandı. 2019 yılında Muş / Varto İlçe Müftülüğüne, aynı yıl (2019) Diyarbakır / Hani İlçe Müftülüğüne atandı. 03.12.2020 tarihinden itibaren de Çınar İlçe Müftüsü olarak göreve başlayan BİLGİN, evli ve dört çocuk babası olup ileri derecede Arapça bilmektedir.

Muhammed Fatih Günlü kimdir?

1992 yılında Ankara ili Polatlı ilçesinde dünyaya gelmiştir ve aslen Trabzon ilinin Çaykara ilçesindendir. İlköğretim eğitimini İstanbul ili Pendik ilçesinde, Öğretmen İbrahim Öztürk İlköğretim Okulu’nda; lise eğitimini yine aynı ilçede olan Rauf Denktaş Lisesi’nde 2010 yılında tamamlamıştır. Lisans eğitimini 2014 yılında Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde “yüksek onur” derecesiyle tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimine, Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yerel Yönetimler ve Kent Politikaları programında başlamıştır. 11/08/2022 tarihli ve 2022/392 sayılı Cumhurbaşkanlığı Atama Kararnamesi ile Çınar Kaymakamlığına atanan Kaymakamımız Muhammed Fatih GÜNLÜ evli ve bir kız çocuk babasıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum