Diyarbakır’da vurgun iddiası: 1 milyon 300 bin TL nerede?

Diyarbakır’da vurgun iddiası: 1 milyon 300 bin TL nerede?

Diyarbakır’da güncel piyasa verilerine göre maliyeti 1 milyon 740 bin TL olan deprem konutları 3 milyon liraya mal edildi. DEM’li vekil, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

AMİDA HABER- Maraş merkezli depreminin vurduğu 11 ilden biri olan Diyarbakır’da, depremin yaraları sarılırken, DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar, deprem konut ihalelerinin piyasanın üzerinde vatandaşa mal olduğunu öne sürerek, konuyu meclis gündemine taşıdı.

'Kamu zararına yol açtı'

Diyarbakır’daki köylerde yapılacak deprem konutları için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından yapılan ihalelerin pazarlık ve davetiye usulü ile yapıldığını belirten Çandar, “Açık ihale usulü yerine pazarlık ve davet usulünün tercih edildiği, ihalelere az sayıda ve belli başlı firmaların davet edildiği, yapılan ihaleler sonucunda; köy evlerinin gerçek maliyetinin oldukça üzerinde fiyatlara inşa edileceği ortaya çıkmıştır. TMMOB Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi tarafından ortaya çıkarılan söz konusu bulgularda, Diyarbakır Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği ihalelerde belirlenen konut inşa fiyatlarının hem gerçek piyasa maliyetlerinin hem de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın saptadığı maliyetlerin üzerinde kaldığı ve bu yolla ağır bir kamu zararına yol açıldığı görülmektedir” denildi.

1 milyon 300 bin TL nerede?

Mimarlar Odası tarafından yapılan araştırma ile Diyarbakır Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ihale detaylarını paylaşan Çandar:

22 Nisan 2024 tarihinde; Diyarbakır Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından 5. Paket 207 adet hafif çelik konut yapım işi için yapılan ve beş firmanın davet edildiği pazarlık usulü gerçekleşen 634.306.771,36 TL tutarındaki ihale yaklaşık yüzde 1,20 indirim oranı uygulanarak 626.799.692,27 TL’ye Özbal İnşaat LTD. ŞTİ ve Makrotel Enerji Sanayi ve Ticaret. A.Ş. ortak girişim firmasına verilmiştir. Bu ihalenin sonucu olarak, her bir köy evi için ortaya çıkan maliyet yaklaşık 3.028.000,00 TL’dir.

24 Nisan 2024 tarihinde; Diyarbakır Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından 6. Paket 166 Adet hafif çelik konut yapım işi için yapılan ve üç firmanın davet edildiği pazarlık usulü gerçekleşen 508.704.307,71 TL tutarındaki ihale yaklaşık yüzde 1 indirim oranı uygulanarak 504.500.692,95 TL’ye Bulutbey İnşaat TAAH. SAN. ve TİC LTD. ŞTİ. firmasına verilmiştir. Bu ihalenin sonucu olarak, her bir köy evi için ortaya çıkan maliyet yaklaşık 3.039.000,00 TL’dir.

Çandar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması için şu soruları yöneltti:

1. Bakanlığınız tarafından, kamu kaynakları kullanılarak inşa edilecek bir köy evinin pazarlık usulü ihale sonucu belirlenen yapım maliyetinin 3 milyon TL’yi aşması piyasa koşullarıyla açıklanabilir mi?

2. Diyarbakır Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen söz konusu ihalelerin yarattığı ‘kamu zararı’ Bakanlığınızın bilgisi dahilinde mi gerçekleşmiştir?

3. Diyarbakır Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen söz konusu ihalelere ilişkin etkili soruşturma başlatılarak, Bakanlık ve İl Müdürlüğü düzeyinde tüm idari sorumlular için yaptırım süreçleri işletilecek midir?

4. İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen söz konusu köy evi yapım ihalelerinde ortaya çıkan maliyetlerin; Bakanlığınız tarafından 2024 yılı Mart ayında gerçekleştirilen ihalelerde saptanan hafif çelik konut inşaat maliyetlerinin ve ‘2024 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Hakkında Tebliğ’de yayımladığınız müstakil konutlar için saptadığınız maliyetlerin oldukça üzerinde kalarak, ciddi bir ‘kamu zararına’ yol açmasının izahatı nedir?

5. Diyarbakır Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen kamu ihalelerinde, açık ihale usulü yerine pazarlık ve davet usulüne başvurulmasının gerekçesi nedir?

6. İl Müdürlüğü tarafından 22 ve 24 Nisan 2024 tarihlerinde gerçekleştirilen ve kamu zararına yol açan ihalelerin iptali yoluna gidilecek midir?

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.