Diyarbakır’ın göbeğine Hamas sözcüsünün posteri asıldı

Diyarbakır’ın göbeğine Hamas sözcüsünün posteri asıldı

Diyarbakır Surlarına, HAMAS'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın Sözcüsü Ebu Ubeyde’nin posteri asıldı. Peki İzzetin El-Kassam Tugayları kimdir?

AMİDA HABER- İsrail’in Gazze’deki saldırıları 42 gündür devam ediyor. 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 12 bine yaklaştı. İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları devam ederken, Diyarbakır Surlarına Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın Sözcüsü Ebu Ubeyde’nin posteri asıldı.

İsrail'e tepki

Dağkapı meydanında bulunan burçlara çıkan bir grup, üzerinde Türkçe ve Kürtçe "Diyarbakır’dan Ebu Ubeyde’ye bin selam" yazılı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın Sözcüsü Ebu Ubeyde’nin posterini astı. Poster açan kişiler daha sonra Filistin bayrakları sallayarak, İsrail aleyhine slogan attı.

İzzetin El-Kassam Tugayları kimdir?

İzzeddin el Kassam Tugayları, Hamas'ın silahlı koludur. Kassam, adını Filistin'deki İngiliz sömürgeciliğine karşı silahlı mücadele verirken 1935'te hayatını kaybeden Suriye asıllı Filistin lideri Şeyh İzzeddin el-Kassam'dan aldı. El-Kassam 1935 yılında bölgede dolaşırken 500 İngiliz askeri tarafından kuşatıldı ve öldürüldü. Ölümünden sonra başlattığı isyanın başarısız olmasına karşın İzzeddin el-Kassam bir efsane haline geldi.

Kassam Tugayları kaç kişiden oluşuyor?

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları, 30 bin civarında silahlı üyesi olan 6 tugaydan oluşuyor. Bu tugaylar da kendi içinde farklı birimlere bölünüyor.

Stratejik yapısı

Tugaylar, 1 Ocak 1992'de kendilerine bağlı bir hücre tarafından yayınladığı ilk açıklamayla, Hamas'ın silahlı kanadı olduğunu duyurdu. Tugaylar, 80 öncesi Filistinli Marksist grupların aksine strateji olarak sadece Filistin toprakları içerisinde eylem yapmayı benimsiyor.

Filistin dışından milis kabul etmiyor

Filistin dışından hiçbir milis desteğini kabul etmeyen grup, mensuplarını dini, kültürel ve ahlaki yoğun bir eğitim sürecinden geçiriyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.