Diyarbakırlı vatandaşlar TİP’ten rahatsız!

Diyarbakırlı vatandaşlar TİP’ten rahatsız!

Diyarbakırlı vatandaşlar seçim sürecini değerlendirdi. HDP-TİP ittifakına tepki gösteren vatandaşlar, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda HDP’nin aday çıkarmasını ise eleştirdi.

AMİDA HABER- 14 Mayıs tarihinde yapılan Milletvekilliği Seçimlerinde HDP ve TİP'in aldığı oy oranları, vekil sayılarındaki düşüş yapılan ittifak tartışmalara yol açmıştı. HDP-TİP ittifakına ilişkin parti yöneticilerinin değerlendirmeleri sürürken, HDP yeni dönem için yol haritasını belirlemeye devam ediyor. Yeni dönemde özeleştiri verecek olan HDP ve Yeşil Sol Parti, sürecin tüm aşamalarını halkla birlikte yürütecek.

Liste ve oy kaybının nedenleri tartışılmaya devam ederken, Diyarbakırlı vatandaşlar HDP’nin yeni dönemde halka inmesi çağırısı yaptı.

Sadık Özkaya adlı vatandaş, seçim sürecinde yaşanan eksiklikleri sıralayarak, “Bir HDP’li olarak söylüyorum, biz HDP’yi bölmek için değil birleştirmek için varız” dedi.

“Yeniden yapılanmaya gidilmesi bizler açısından çok iyi olur” diyen İbrahim Arcan ise, Türkiye’nin demokratikleştirilmesi için atılan adımlarda bazı yaşanan eksikliklerin aşılması gerektiğini söyledi.

‘TİP 11 vekil kaybettirdi’

Partilerinin tam olarak her yere ulaşamadığı eleştirisini sunan Şeyhmus Başkan, “HDP tam olarak her yere ulaşamadı, gitmedi. Ailelerle, engellilerle görüşülmedi. Mesela TİP’in kendi listesinden seçime girmesi 11 milletvekili kaybettirdi. Umudumuz 100 milletvekiliydi ama çıkaramadık. Partimizin kendilerini anlatmak için evleri tek tek dolaşmaları gerekirdi. Eskisi gibi değil, halk arasında gezmiyorlar, dolaşmıyorlar” ifadelerini kullandı.

‘Halkla bir araya gelmediler’

“Bizim temsilcilerimiz onlar ama biraz daha halkla olmalıydılar” diye ekleyen Başkan, “Diyarbakır’da en az 11 vekilimizin olması gerekiyordu. HDP özeleştirisini verdi. Eş Genel Başkanlar kongrede aday olmayacaklarını belirttiler. Bundan sonra duruma el atabilirler. Halk onlarla birlikte, hala umudumuz var” diye konuştu.

‘Kürtler sorunlarıyla baş başa kalıyor’

Halkın istek ve taleplerinin önemli olduğunu vurgulayan Xerip Selim, “Bizim sorunlarımız için yapılan bir siyaset var biliyoruz. Ancak nasıl çözülecek bilmiyorum. Bu konuda hep yalnız kalıyoruz, ya Türk solu ile anlaşıyoruz ya başkalarıyla ama Kürtler daha sonra sorunlarıyla baş başa bırakılıyor. Bu da bize yük oluyor, bu konuda daha Kurdistani bir parti olmasını istiyoruz” diye konuştu.

‘HDP içinde ayrışma var’

Seyit Yıldız, parti içinde zaman zaman açığa çıkan sorunlara değinerek, “Seçmenleri daha çok memnun edecek bir siyaset yürütebilirlerdi. Tabi biz seçmen olarak yaşanan sorunların ayrıntılarını bilmiyoruz. Çünkü parti içerisinde de farklı ayrışmalar var. HDP’yi destekleyen bir Kürt seçmen olarak, bunun son bulmasını istiyorum” dedi.

‘Tabana insin’

Bu seçimlerden sonra halkın sesine kulak verilmesi gerektiğinin altını çizen Sami Demir, “Bir seçmen olarak bana göre bu sonuçların nedeni, HDP’nin tabandan gelen sesi dinlememesi, gelen uyarılara kulak tıkaması. Umuyoruz bundan sonra tabanı dinler, tabanın dediklerini dikkate alır, ona göre hareket eder. HDP’den beklentim, bütün Kürtleri ayrıştırmadan bir arada toplaması” önerisinde bulundu.

‘Cumhurbaşkanlığında kendi adayımızı çıkarmalıydık’

Seçimlerin ilk turunda HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı çıkarmamasını eleştiren Abdurrahman Bozkurt, şunları söyledi: “Parti ilk turda kendi adayını çıkarmalıydı. Orada çok büyük yanlış yaptı. HDP ve Yeşil Sol Parti, cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde CHP ile bir araya gelmelerinden dolayı da oy kaybetti. Örnek verirsek, bu nedenle Batman’da 14 bine yakın oyumuz yandı. Bu nedenle partinin bir an önce toparlanması lazım.”

‘Sokağa daha fazla gidilmeli’

Bozkurt, “HDP olarak il, ilçe bazında herkesle temas kurulması, herkese danışılması gerekiyordu. Seçimlerde bu yapılmadı. Eksiklik çok, bundan dolayı yeni dönemde daha çok çalışmak gerekiyor. Daha verimli şekilde her eve, sokağa girilip çalışılmalı. Herkesten oy istenmeli. Şimdi küskün bir kitle var, onlara ulaşılmalı” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.