Eski vekil Haşimi’nin iftar yemeğine binlerce kişi katıldı

Eski vekil Haşimi’nin iftar yemeğine binlerce kişi katıldı

Diyarbakır ve Şırnak başta olmak üzere Türkiye’nin bir çok ilinde etkin bir gücü bulunan Diyarbakır eski milletvekili Seyyid Haşim Haşimi’nin Diyarbakır’da verdiği iftar yemeğine yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

AMİDA HABER- İftar yemeği nedeniyle kiralanan 5 düğün salonu tamamen dolarken, yer bulamayanlara ise düğün salonlarının bahçesinde iftar yemeği dağıtıldı. İftar yemeğine erkeklerin yanısıra kadınlar da ayrı salonlarda katıldı. İftar yemeğine Diyarbakır’daki bazı siyasi parti il başkanları, kentin bazı kanaat önderleri, bazı dernek başkanları, iş adamları katıldı. İftar yemeğinde izdiham oluşmaması için gençler büyük çaba sarf etti.

hasim-hasimi2.jpg

Taraftarlarının ‘’ehlibeytin yiğit evladı’ tezahüratları ve yoğun katılım nedeniyle salona girmekte zorlanan ve ezilme tehlikesi yaşayan Seyyid Haşim Haşimi, dualar eşliğinde iftar ettikten sonra kısa bir konuşma yaptı.

“Amacımız dostlarla bir araya gelmek”

Konuşmasına, bölgede “Şeyh Baba” olarak tanınan ve 2 yıl önce vefat eden kayınpederi Şeyh Seyfullah Ensari’yi anarak başlayan Seyyid Haşim Haşimi, kayınpederinin vasiyeti üzerine makamının oğlu Hüsamettin Ensari’ye geçtiğini duyurdu.

Hüsamettin Ensari’nin iftar yemeğine katılanlara yaptığı kısa konuşmayla selamlamasından ve dua etmesinden sonra tekrar söz alan Seyyid Haşim Haşimi, amaçlarının bir gövde gösterisi yapmak olmadığını, mübarek Ramazan ayında gönüldaşlarıyla bir araya gelmek olduğunu söyledi.

Deprem felaketinde gönüldaşlarıyla birlikte başta Adıyaman olmak üzere diğer kentleri de gezerek yardım konusunda ellerinden geleni yaptıklarını belirten Seyyid Haşim Haşimi, deprem bölgesine ilk ulaşan ekip ve yardımların Irak Kürdistan Federal Bölgesi’nden geldiğini ancak bunun medyada yeterince dile getirilmediğini söyledi.

Irak Kürdistan bölgesine teşekkür

Seyyid Haşim Haşimi, ‘’Depremin ilk saatinden itibaren Sayın Mesud Barzani, Bölge Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani ile diğer yöneticiler beni aradılar ve gerekli olan yardım ekiplerini bölgeye anında gönderdiler. Bölgeye ilk ulaşan ekiplerin Irak Kürdistan Federe Bölgesinden geldiğini söyleyebilirim. Ekiplerin yanısıra gıda anlamında da önemli yardımlar yaptılar. Bir felaket karşısında bir dost eli olarak yapılması gereken neyse fazlasıyla yaptılar ve adeta bir Hızır gibi yetiştiler. Maalesef medyamızda bu yeterince dile getirilmedi. Kendilerine çok çok teşekkür ediyoruz’ dedi.

Kadınlara baskıyı red ediyoruz

Konuşmasında siyasete değinmeyen Seyyid Haşim Haşimi, iftara katılan gençlere ve kadınlara özel olarak teşekkür etti. Kadın haklarıyla ilgilii önemli değerlendirmelerde bulunan Haşimi, İslam dininde kadınlara çok önem verildiğini belirterek şunları söyledi:

‘’Bütün ihlasıyla, İmanıyla iftarımıza icabet eden kadınlarımıza teşekkür ediyorum. Bugün inancımızdan bahsedebiliyorsak bu sizin sayenizdedir. Kadını değersizleştiren, önemsizleştiren, kıymet vermeyen herkes yalan konuşuyor. Allahın kanununda da emir buyurduğu gibi, kadının İslam dininde çok önemli yeri bulunmaktadır. Müslümanların yaşadığı coğrafyalarda kadın evliyalar da yaşamıştır. Allahın önem verdiği, değer verdiği kadınlara karşı yapılan her türlü baskıyı, saygısızlığı red ediyoruz.”

Konuşmasını tamamladıktan sonra kadınların bulunduğu salonu da ziyaret eden Seyyid Haşim Haşimi, burada da kadınların ‘’ehlibeytin yiğit evladı’’ tezahüratları ve yoğun ilgiyle karşılandı. Burada yaptığı kısa konuşmadan sonra Haşimi, iftar alanından ayrıldı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.