Farklı dinlerin temsilcileri Diyarbakır’da bir araya geldi

Farklı dinlerin temsilcileri Diyarbakır’da bir araya geldi

Avrupa Ezidi Cemaati, Diyarbakır’da farklı inan temsilcileriyle bir araya gelerek sorunlarını ele aldı.

AMİDA HABER- Avrupa Ezidi Cemaati, Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde bulunan Ermeni Surp Giragos Kilisesi’nin bahçesinde farklı inanç temsilcileriyle bir araya geldi. Kahvaltı ve tanışma etkinliğine, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Diyarbakır milletvekili adayları Azad Barış ve Mehmet Kamaç, Ezidi Kültür Vakfı’ndan Eyüp Burç, Mardin Kırklar Kilisesi Ruhani Papazı Gabriel Akyüz, Diyarbakır Keldani Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı Yusuf Karadayı, Surp Giragos Ermeni Vakfı Başkanı Ergün Ayık, Diyarbakır Protestan Kilisesi Pastörü Ahmet Güvener, Demokratik İslam Kongresi (DİK) Eş Başkanı Seyda Emin Ay ve Diyarbakır Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri katıldı.

Mardin Kırklar Kilisesi Ruhani Papazı Gabriel Akyüz etkinlik öncesi Süryanice yemek duası okudu.

'Her kapıdan, eşik taşını öperek geçeriz'

Okunan duanın ardından Yeşil Sol Parti’nin Ezidi milletvekili adayı Azad Barış konuştu. Barış, cumhuriyetin birinci yüzyılında sürdürülen “tek millet, tek devlet, tek din” anlayışının ülkenin kadim halkları ve inançları için büyük bir yıkım ve mağduriyet yarattığını belirtti. Barış, “Biz her kapıdan, eşik taşını öperek geçeriz. Onun için bütün taşları öperek size geleceğim. Bilin ki ben Ermeniyim, Süryaniyim, Aleviyim, Êzidîyim, Müslümanım ve Keldaniyim. Burada az bırakılmış halkların, azıcık içinde kültürünü taşıyan bir temsilcisi olmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Mardin Kırklar Kilisesi Ruhani Papazı Gabriel Akyüz, din ile devlet işlerinin ayrı olması gerektiğine vurgu yaparak, “Din suiistimal edilmemeli. Din toplumları birbirine yaklaştırmak için vardır. Dinde her zaman iyilik, doğruluk vardır” ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum