HAK-PAR, Diyarbakır’dan seçim startı verdi

HAK-PAR, Diyarbakır’dan seçim startı verdi

Seçimlere girme kararı alan HAK-PAR, seçim startını Diyarbakır’dan verdi. Aydınların katıldığı toplantıda konuşan HAK-PAR Genel Başkanı Düzgün Kaplan, “Türkiye’de birçok ittifak var. Ama Kürdistani ittifak eksik" dedi.

AMİDA HABER- 14 Mayıs tarihinde yapılacak seçimlere kısa bir süre kala partilerin çalışmaları devam ediyor. Seçimlere katılmaya hak kazanan HAK-PAR Kürt aydınlarıyla buluştu. Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) bu çerçevede Diyarbakır’daki bir otelde ‘2023 seçimleri ve Kürtler’ konulu bir toplantı düzenledi. Toplantıya çok sayıda aydın ve akademisyen katıldı.

‘Talepleri merkeze alan bir siyaset yürütmelidir’

Toplantının açılış konuşmasını yapan HAK-PAR Genel Başkanı Düzgün Kaplan, Kürtlerin bazı bloklar arasında tercihe zorlanarak bir kısır döngüye hapsedildiğini belirterek, “Bu kısır döngüden çıkılmalıdır. HAK-PAR Kürtlerin enerjilerini kendileri için kullanması gerektiğine vurgu yapıyor. Kürtler, Kürt karşıtı bloklara payanda olmak yerine, kendi ulusal taleplerini merkeze alan bir siyaset yürütmelidir” dedi.

Uzun bir yol var

hak-par.jpg

Düzgün şunları söyledi, “HAK-PAR, ülkesi parçalanmış, dili, kültürü yasaklanarak ağır asimilasyon politikalarıyla; katliamlara, soykırımlara maruz bırakılmış bir halkın yürüttüğü özgürlük mücadelesinin küçük bir parçasıdır. Bu mücadelenin en az 200 yıllık bir geçmişi var. HAK-PAR bu mücadele mirasının bugünün, bu konjonktürün ortaya çıkardığı bir uzantısıdır. Biliyoruz ki ülkemizin ve halkımızın özgürlüğünü sağlamak için kat edilecek daha çok uzun bir yol var.

‘Hiç bir şey özgürlükten daha değerli olamaz’

Başarı için; sabırla, adım adım, ustaca ve mutlaka hep birlikte bir inşa sürecine ihtiyaç var. Biliyoruz ki; Eğer bir millet kendi evlatları eliyle, kendi kendisini yönetmezse, çocuklarının cesetleriyle Zilan deresi kan akar. Çocukları; Zehirli gazlarla Dersimin mağaralarında can çekişir. Kimyasal gazlarla Halepçe’de kırılır. Roboski de bombalarla parçalanan evlatlarının bedenini katırlarla taşır. Ya da çocuklarının cansız bedenini tıpkı Alan Bebek gibi sahillerde toplar!..Eğer bir millet kendi evlatları eliyle, kendi kendisini yönetmezse çocuklarının kemiklerini kucağında bir çuval içinde taşır. Biz HAK-PAR olarak milletimizin kendi evlatları eliyle, kendi kendisini yönetmesinin ne anlama geldiğini biliyoruz. Hiçbir şeyin özgürlükten daha değerli olmadığını düşünüyoruz.”

Ulusal demokratik bilinç

“Halkımızın haklı ve meşru taleplerini elde etmek sadece düşünmekle olmaz” diyen Kaplan, “Sadece müzikle, sanatla, dernekle, vakıfla, sivil toplum örgütleriyle, akademik çalışmalarla da olmaz. Kitapla, dergiyle, gazeteyle, radyoyla, TV ile de olmaz! Diplomasiyle de olmaz. Ancak bütün bunların, ulusal demokratik bir bilinçle ortak hedefe yöneltilmesi ile olur!” ifadelerini kullandı.

43 ilde teşkilatlandık

Düzgün Kaplan bu süreci Kürtlerin meşru taleplerini gündemleştirmek ve bu talepler etrafında bir ulusal temsil mekanizması oluşturmak için değerlendirmek istediklerinin altını çizdi. HAK-PAR’ın 43 ilde ve bu illerin ilçelerinin üçte birinde teşkilatlanmasını gerçekleştirerek seçimlere parti adına katılma hakkını elde ettiğini hatırlatan Düzgün Kaplan, “Bugün Türkiye’de 2023 seçimlerine katılan ve federal çözümü savunan tek Kürt partisi HAK-PAR’dır” dedi.

HAK-PAR dışındaki tüm Kürdistani parti ve hareketlerle bir seçim bloğu oluşturmak istediklerine dikkat çeken Kaplan, “Kürt karşıtı bloklara eklemlenmeyi, milletvekilliği pazarlığına girmeyi kesinlikle reddederek, mümkünse Kürtlerin öne çıkan talepleri etrafında bir Kürt bloku oluşturarak seçimlere katılmayı, bu konuda her türlü fedakârlığı yapmayı benimsedi” şeklinde konuştu.

Kaplan bu çerçevede, 23 Ocak’ta PAK, PSK, KDP Kurd , KDP BAKUR, TEVGER, ve Azadi Hareketi’ni tek tek ziyaret ettiğini ve seçim ittifakı önerilerini yazılı olarak sunduğunu bellirtti.

Kürt halkının varlığı Anayasal olarak tanınmalı

Kaplan sözlerini şöyle sürdürdü: “Önerimizin özü şuydu; ‘HAK-PAR elde ettiği seçimlere katılma hakkını, tüm ayrıntılarına kadar samimi yurtseverlerle paylaşmaya hazırdır. Bir araya gelelim ve ne yapabileceğimize birlikte karar verelim.Kürt halkının kendi evlatları eliyle temsilini sağlayacak, Kürt halkının varlığının Anayasal olarak tanınması, kendi kendisini yönetme dahil tüm demokratik haklarının garanti altına alınması, Kürtçenin, Türkçenin yanı sıra resmi dil olarak kabul edilmesi başta olmak üzere tüm özlem ve taleplerini esas alarak siyaset üretecek güçlü bir seçenek için el ele verelim.

HAK-PAR bir pazarlık partisi değil

Bu talebimize ne yazık ki bugüne dek olumlu bir cevap alamadık. Muhtemelen Kürt düşmanı blokların, Proje yapıların adaylarının resmen açıklanacağı güne dek de cevap çıkmayacak. Bunun nedenlerini biz de herkeste çok iyi biliyor. HAK-PAR bir pazarlık partisi değil. HAK-PAR Bir dava partisidir ve bu bilinçle hareket etmektedir. Bu seçimleri bir Kürt ‘temsil mekanizması’ yaratmanın ön çalışması olarak görüyoruz.

2023 seçimlerinin hemen ardından başlayacak Yerel Seçim Süreci ve sonuçları ile bir Kürt temsil mekanizmasının temelleri atılabilir. Biz sizlerden, Kürt aydınlarından, Yurtsever Kürt Hareketinin geleceğinin şekillenmesinde yardımınızı ve desteğinizi diliyoruz.”

Toplantıda HAK-PAR Genel Başkanı Düzgün Kaplan’ın yanı sıra, Ali Öncü, İbrahim Güçlü, Mustafa Özer, Ömer Özmen, Osman Karavil, Mehmet Celal Baykara, Vedat Koçak, Aziz Yağan, Hatip Özer, Reşit Karakaya, Sabahattin Korkmaz, Can Gülşenoğlu, Vera Koyi, Refik Karakoç, Sevgi Çelik, Semra Arçan birer konuşma yaptı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum