HÜDA PAR lideri: Hangi adımları attınız da Kürt sorunu çözüldü?

HÜDA PAR lideri: Hangi adımları attınız da Kürt sorunu çözüldü?
Diyarbakır’da düzenlenen 7’inci Alimler Buluşmasında konuşan HÜDA PAR lideri Zekeriya Yapıcıoğlu, ‘Kürt sorunu yoktur’ diyen Erdoğan’a eleştiri. Yapıcıoğlu, “Hani adımlar atıldı da Kürt sorunu çözüldü. Kürt sorunu vardır ve çözüm bekliyor" dedi.

AMİDA HABER- HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Âlimler ve Medreseler Birliği (İTTİHADUL ULEMA) tarafından düzenlenen "7'nci Âlimler Buluşması' ikinci gün oturumuna katılarak bir konuşma yaptı. Yapıcıoğlu konuşmasına Bartın’ın Amasra İlçesi’ndeki maden faciasında yaşamını yitirenleri anarak başladı.

‘Küreselcilerin önünde bir tek İslam kaldı’

Önemli tespitlerde bulunan Yapıcıoğlu şunları söyledi, "Çağdaş Firavunlar, yeni bir dünya düzeni kurmak istiyor. Yeni beşeri bir din ihdas etmek için hedeflerine 'din'i koymuşlar. Allah’ın sadece O’na kulluk etsinler diye yarattığı insanları kendilerine köle yapmak için dini kendi önlerinde engel olarak görüyorlar. Diğer semavi dinlerin müntesipleri buna itiraz etmiyor. Küreselcilerin önündeki tek engel olarak İslam kalmıştır. Tek ciddi itiraz şuurlu Müslümanlardan yükseliyor. Bu nedenle küresel şer güçler hem Müslümanlarla hem de İslam’la uğraşıyorlar, düşmanlık yapıyorlar. Allah’ın kitabını değiştiremezler ancak âlim kisvesine bürünmüş sahtekârlar eliyle İslam’ı protestanlaştırma; kurmak istedikleri sisteme itiraz etmeyen, uyumlu, ılımlı bir hale getirmek için her yolu deniyorlar. Maalesef bu çabalarıyla Müslümanların zihinlerini bulandırmaya muvaffak oluyorlar." şeklinde konuştu.

‘Bizi ayrıştırmaya çalışıyorlar’

“Müslümanlar arasında kardeşlik hukuku yeniden tesis edilmelidir” diyen Yapıcıoğlu, “Aramızdaki ihtilafları/farklılıkları kullanarak bizi ayrıştırmaya ve daha sonra çatıştırmaya çabalıyorlar. Mevcut sorunlarının adalet temelinde çözülememesi emperyalistlerin, aramızdaki ihtilafları körükleyerek bizleri birbirimize karşı ama kendi çıkarları için kullanmalarına yol açıyor. İhtilaflarımızın çözümsüzlüğe terk edilmesi veya emperyalistlere havale edilmesi topraklarımıza yerleşmelerine, Müslümanların kanlarını akıtmalarına ve zenginliklerimizi talan etmelerine zemin hazırlamaktadır.

‘Kardeşliğin hukuk sorunların adaletle çözülmesidir’

Doğulu veya batılı emperyalistlerle araya mesafe koymadan ve Müslümanlar olarak kardeşlik hukukunu aramızda cari kılmadan bu yaramızı saramayız. Kendi sorun ve sıkıntılarımızım çözümünü sadece kendi menfaatlerini düşünen sömürgecilere beklediğimiz müddetçe sıkıntılarımız bitmeyecektir. Emperyalist güçler Müslümanların kanını akıtmaya devam edecek, namuslar tarumar olacak ve mağduriyetler devam edecektir. Bu düzenin değişmesi, kanın durması, talanın önlenmesi için Müslümanlar arasında kardeşlik hukuku yeniden tesis edilmelidir. Kardeşliğin hukuku ise mevcut sorunların İslam adaleti temelinde çözülmesini ve meşru haklara riayeti gerektirir. Bunun için de İslam’ın, Allah ve Resulünün emir ve nehiylerini kendimize ölçü almalıyız. Batının aramıza soktuğu ırkçı politikaları terk ederek aramızda sulh ve adaleti ikame etmeli ve kendimize gelmeliyiz” ifadelerini kullandı.

‘Kürdistan’ın 4 parçasından gelenler var’

Bu açıklamadan sonra Yapıcıoğlu, bir televizyona verdiği demeçte Kürt meselesine dair önemli açıklamalarda bulundu. Yapıcıoğlu şöyle konuştu, “İslam ümmetinin sorunları ve Kürt sorunu dahil pek çok mesele alimler arasında tartışılıyor. Sorunlar hem teşhis ediliyor hem de çözüm anlamında nasıl bir çıkış yapabiliriz diye değerlendiriliyor. Bu buluşma 7’nci seferdir düzenleniyor. Bizim dışımızda diğer siyasi partilerin davet edilip edilmediğini, edildiyseler neden katılmadıklarını bilmiyorum. Bizi davet ettiler, bizim de program uygundu ve geldik. Benim de Pazar günü bir konuşmam olacak. Kürdistan’ın 4 parçası ve İslam dünyasından gelen alimlere hitap edeceğim” dedi.

‘Çözüm süreci sağlam olmadığı için çöktü’

Kürt meselesinin çözümüne dair değerlendirmede bulunan Yapıcıoğlu, “Çözüm sürecinin temeli sağlam olmadığı ve içinde samimiyet barındırmadığı için çöktü. Sebepler üzerine uzunca konuşabiliriz. İktidar partisi MHP ile ittifak kurduktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemleri değişti. ‘Kürt sorunu yoktur’ dedi. Biz de dedik ki ‘Siz 2015’te süreç bitene kadar hangi adımları attınız da sorunu çözdünüz ve ortada sorun kalmadı’. Kürt sorunu vardır ve çözüm bekliyor. Ama yine 2012, 2013’teki gibi bir süreç yürütülürse yine bozulacaktır. Bu mesele bir hak ve hukuk meselesidir. Bu bir bölgesel gelişmişlik sorunu ya da Kürtlerin yaşadığı kentlerin geri kalmışlığı sorunu değildir. Mesele bir kimlik meselesidir, kültür ve sanatın tanınması meselesidir. Bu husus kabul edilinceye kadar çözüm süreci başlasa da bir sonuç vermeyecektir. Anayasa değişmeli, yasal düzenleme istemeyen bazı adımlar da atılabilir. İdari bazı adımlar atılabilir. Siyasi, ekonomik, kültürel boyutu var bu meselenin. Bir yönüyle çözüp diğer yönleri bırakırsan bu olmaz” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.