İstinaf Mahkemesi gazeteci Gök’ün cezasını onadı

İstinaf Mahkemesi gazeteci Gök’ün cezasını onadı
Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 9. Ceza Dairesi, Kemal Kurkut cinayetini fotoğraflayan gazeteci Abdurrahman Gök’ün cezasını onadı.

AMİDA HABER- Diyarbakır’da 2017 yılında gerçekleştirilen Newroz kutlamaları sırasında üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un polisler tarafından vurulmasını fotoğraflayan gazeteci Abdurrahman Gök hakkında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın karar duruşması 30 Haziran 2022’de görülmüştü.

Ceza almıştı

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, “örgüt üyesi olmak” iddiasından beraat, “örgüt propagandası yapmak” suçlamasından ise 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası vermişti. Cezaya, gazeteci Gök’ün 2014'te İŞID’ın Kobane’ye yönelik saldırısını takip ederken yaptığı haber ve paylaşımlar gerekçe gösterilmişti.

Mahkeme kararını verdi

Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 9. Ceza Dairesi, gazeteci Gök’e verilen hapis cezasını “yerinde” bularak, onadı. Kararda “isabetsizlik bulunulmadığını” belirten İstinaf Mahkemesi, oy birliği ile aldığı başvurunun reddi kararını şu ifadelerle açıkladı:

"Yapılan yargılamaya, dosya ve duruşma tutanakları içeriğine, karar yerinde gösterilip incelenerek tartışılan hukuken geçerli ve elverişli delillere, mahkemenin soruşturma sonucunda oluşan inanç ve takdirine, suçun oluşumuna ve niteliğine uygun kabul ve uygulamasına, cezayı artırıcı ve azaltıcı sebeplerin nitelik ve derecesi takdir kılınarak, savunmanın inandırıcı gerekçelerle reddedilmesine, hukuka uygun, yasal ve yeterli olarak açıklanan gerekçeye göre, verilen hükümde bir isabetsizlik bulunmadığından istinaf nedenleri yerinde görülmemiş olmakla, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 280/1-a maddesinin ilk cümlesi uyarınca istinaf başvurusunun esastan reddine (...)" (Kaynak: MA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.