‘Karakolda’ uyuşturucu davası: Hakim komutanın beraatına şerh koydu

‘Karakolda’ uyuşturucu davası: Hakim komutanın beraatına şerh koydu
Diyarbakır’da adli emanetteki uyuşturucuyu sattıkları iddiasıyla yargılanan Lice Karakol Komutanı Hakan K.’ hakkındaki beraat kararına, mahkemenin bir üyesi şerh düştü.

AMİDA HABER- Diyarbakır 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 3 yıl önce karakolun adli emanetindeki uyuşturucu maddeyi sattıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan, 3 askerin ceza aldığı, 1’i komutan 2 muhtarın beraat ettiği olayla ilgili gerekçeli kararını tamamladı.

Komutana beraat

Mahkeme ilginç bir gerekçeli karara imza attı. Mahkeme sanık ve tanıkların hem savcılık hem yargılama aşamasındaki beyanlarına uzun bir şekilde yer verdi. Mahkeme, sanıkların Hakan K. ile ilgili ilk beyanlarına itibar etmeyerek, yargılama sırasındaki ifadelerini değiştirmesini normal kabul etti ve kararı bu beyanlar üzerinden verdi. Gerekçeli kararda, tanık, sanık ve muhbirlerin birbirleriyle ilgili beyanları dışında mahkemenin herhangi bir değerlendirme yapmaması dikkat çekti.

Bir üye muhalefet şerhi koydu

Mahkemenin soru işaretleriyle dolu gerekçeli kararına bir üye hakim muhalefet şerhi koydu. Çelişkili beyanlara tek tek değinen üye hakim, sanık olarak yargılanan askerlerin ilk beyanlarının Karakol Komutanı Hakan K.’nin aleyhine olduğunu, sonradan beyanlarını değiştirdiğine dikkat çekti. Hakan K.’nin beraatına şerh koyan hakim, sanık beyanlarına göre, uyuşturucunun Hakan K.’nin bilgisi dahilinde adli emanetten çalındığını ve satıldığını belirtti. Hakim, sanık Hakan K.’nin eylemlerinin “uyuşturucu madde ticareti” olduğuna dikkat çekerek, TCK'nin 188/3-5 maddesi ile TCK'nin 247/1 maddesi kapsamında cezalandırılmasını istedi.

Olayın geçmişi

Diyarbakır’da 2019 yılında meydana gelen olayda, İl Jandarma Komutanlığı KOM Şube Müdürlüğüne 24 Eylül 2019 günü giden ve kimlik bilgilerinin gizli kalmasını isteyen muhbir, Diyarbakır’ın Lice ilçesindeki uyuşturucu baskınlarının daha önceden uyuşturucu ticareti yapan kişilere bildirildiğini ihbar etti. Lice Merkez İlçe Jandarma Komutanı Astsubay Hakan K., karakolda görevli uzman çavuşlar Kemal T., Osman T., Ferhat Ö. ile mahalle muhtarları Abdullah Y. ve Necat İ. hakkında dava açıldı. Diyarbakır 12. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkların “Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama” ile “zimmet” suçlarından 10 ile 27 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılmaları istendi.

Karakol komutanına beraat

Geçtiğimiz günlerde çıkan kararda, tutuklu olan uzman çavuşlar Ferhat Ö. Kemal T. ve Osman T.’nin “Uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama” suçundan 6 yıl 1 ay 10 gün, “Zimmet” suçundan ise 4 yıl 2 ay olmak üzere 10 yıl 3 ay 10’ar gün hapisle cezalandırılmalarına karar verdi. Her üç sanığa 14 bin 420 TL para cezası kesen mahkeme, suçların “örgüt faaliyeti” çerçevesinde işlenmediği gerekçesiyle cezalarda artırıma gitmedi. Mahkeme, İlçe Jandarma Karakol Komutanı Hakan K’nin ise kendisine isnat edilen suçları işlediğinin sabit olmaması nedeniyle beraatına karar verdi. Diğer sanıklar Necat i. ve Abdullah Y. hakkında da beraat kararı veren mahkeme, muhbir sanık Yüksel B’ye ceza verilmesine yer olmadığına karar kıldı. (İlyas AKENGİN-Özel)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.