Kılıçdaroğlu ve Buldan Diyarbakır’da depremzedeleri ziyaret etti

Kılıçdaroğlu ve Buldan Diyarbakır’da depremzedeleri ziyaret etti
Diyarbakır’a gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, enkaz alanlarında incelemede bulundu. İki genel başkan, depremzedeleri ziyaret ederek açıklama yaptı. dep

AMİDA HABER- CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP EŞ Genel Başkanı Pervin Buldan, depremin vurduğu Diyarbakır’a geldi. Enkaz alanlarında incelemelerde bulunan Pervin Buldan ve Kemal Kılıçdaroğlu, çöken Sözen Apartmanı önünde 6 gündür yakınlarından haber almayı bekleyen aileleri ziyaret etti. İki lideri ardından kısa bir açıklamada bulundu.

‘Hepimizin başı sağ olsun’

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, yıkılan binaya dair Kılıçdaroğlu’nu bilgilendirirken, “Buradan yaşlı bir anne çıktı, umut var. Hepimizin acısı aynı, yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz. Özellikle iktidarın bu depremde enkazın altında kaldığını belirtmek isterim. Şu da bir gerçek ki enkazın altından insanlık çıktı. Siyasi görüşü ne olursa olsun, mezhebi ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun insanlar bir dayanışma ruhuyla birbirlerine sahip çıktılar. Hayatta kalmamızın tek sebebi bu, bizi belki de toplumu güçlendirecek olan da bu ruhtur. Yaramız ve acımız çok büyük, bu yaraları ve acıları en kısa zamanda sarmak ve tedavi etmek umudundayız. Diyarbakır gibi bir kentte belki çok fazla yıkım yok ama enkazın altında hala insanlar var. İlk günden beri bütün imkanlarımızı seferber ettik ancak görüyorsunuz belediye eş başkanlarımız cezaevinde ve onların yerine kayyumlar atandı. Belediyelerimiz gasp edildi. Bu durum olmamış olsaydı bu yaralar çok daha çabuk sarılmış olacaktı. Kısacası hepimize geçmiş olsun. Hepimizin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

kemal-kilicdaroglu-diyarbakir.jpg

‘Sağlıklı koordinasyon olmadı’

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, “Gerçekten Türkiye’de herkesin kalbi bu bölge için atıyor. Deprem bizi, toplumu birbirine kenetledi. Acıları sarmak istiyoruz. Beraber olmak istiyoruz. Birlikte olmak istiyoruz. Acıları paylaştığımız zaman azaltabileceğimize inanıyorum. Binaların sağlıklı yapılmaması, düzenli kontrol edilmemesi, bu sorunlar var. Ama asıl büyük sorun, depremin yaşandığı bu ortamda sağlıklı ve tutarlı bir koordinasyonun olmamasıdır. Bu koordinasyonun olmamasının getirdiği acılar var. Bu vesileyle enkaz kaldırma çalışmalarında çalışan, emek harcayan AFAD, sivil toplum örgütleri, siviller var. Hepsine teşekkür ediyoruz. Deprem bölgesindeki bütün illeri gezdim, acıları gördüm. Acılar hepimizin ortak acısı, siz de ifade ettiniz. Ortak acıyı paylaşacağız. İnşallah Türkiye bir daha benzer sorunlarla karşı karşıya kalmaz. Yaralar da umarım kısa süre içerisinde sarılır” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.