Kurtulmuş ile DEM Parti’den görüşme sonrası açıklama

Kurtulmuş ile DEM Parti’den görüşme sonrası açıklama
TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un DEM Parti’ye anayasa turu kapsamında yaptığı ziyareti sonrasında ortak açıklama yapıldı. DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, ‘Demokratik Türkiye’nin inşa edilmesi için yol temizliğine ihtiyaç var’ dedi

AMİDA HABER – Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, meclisteki DEM Parti grubunu ziyaret etti. Yaklaşık yarım saat süren DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, DEM Parti Grup Başkanvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sezai Temelli’nin katıldığı toplantıdan sonra basına açıklama yapıldı.

Kurtulmuş konuşmasında: “Salı günü başlattığımız Anayasa çalışması çerçevesinde ikinci gün temaslarını bugün parlamentoda grubu bulunan üç parti ile sürdürüyoruz. İlk ziyareti DEM Parti ile gerçekleştirdik. Sürece ilişkin görüşlerimizi, çerçeveyi kendileriyle paylaştık. Bu süreci açık, şeffaf, demokratik bir şekilde sürdürme talebimizi kendilerine ilettik. Değerli eş genel başkanlar, eş grup başkanları arkadaşlarla müzakere ettikten sonra buna ilişkin görüşlerini kamuoyu ile paylaşacaktır. Temennimiz Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde büyük bir çoğunlukla, siyasi partilerin üzerinde uzlaşacağı bir Anayasa çalışmasının ortaya konulması ve bununda Meclis’te kabul edilmesidir. Bugüne ilişkin daha detaylı açıklamayı üç partiyi ziyaret ettikten sonra gerçekleştireceğiz.” İfadelerini kullandı.

kurtulmus-bakirhan-demm3.jpg

Hatimoğulları: Yol temizliğine ihtiyaç var

Ardından konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bizler de DEM Parti olarak demokratik Anayasa yapım sürecine ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz. 12 Eylül Anayasası’nın değişmesi ve demokratik bir Türkiye’nin inşa edilmesi konusunda adımlar atılması konusundaki görüşlerimiz bilinmektedir. Bir yol temizliğine ihtiyaç var. Mevcut baskı sürecinin ortadan kalkması, Anayasa’nın hükümlerinin uygulanması, AHİM kararlarının uygulanması bizim için çok önemli.

Dün 1 Mayıs’ta yaşanan şiddet olaylarını olumsuz gördüğümüzü ve böylesi bir zeminde Anayasa yapım sürecinin zorluklarının olacağının altını çizdik. En geniş yelpazedeki toplumsal mutabakatla, tüm farklı halkları ve inançları, eşit yurttaşlık temelinde bir Anayasa yapım sürecinin açılması elbette bizler açısından da önemli. Türkiye’nin içinden geçtiği derin kriz ve yoksulluk var. Bu acil ve alarm veren sorunun üstünü örtmeyecek şekilde sürecin gelişmesi için bütün partiler olarak üzerimize düşen sorumluluğumuz vardır” şeklinde konuştu.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.