Mimar-mühendisler Diyarbakır’dan seslendi: Boşuna mı okuduk?

Mimar-mühendisler Diyarbakır’dan seslendi: Boşuna mı okuduk?

TMMOB Diyarbakır İKK, mesleklerinin açlık ve yoksulluk sınırı altında ücretlerle çalışmanın sembolü haline getirildiğine dikkat çekerek, “Boşuna mı okuduk?” dedi.

AMİDA HABER- TMMOB Diyarbakır Koordinasyonu Kurulu (İKK), Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılarının Dayanışma Günü dolayısıyla Sûr (Sur) ilçesindeki Dağkapı Meydanı’nda açıklama yaptı. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Amed Şube Eşbaşkanı Alican Çetinkaya, pahalılık, düşük ücret nedeniyle mimar, mühendis ve şehir plancılarının ciddi sorunlar yaşadığını söyledi. Mesleklerinin bir dönemin gözdesi olduğuna dikkat çeken Çetinkaya, “Bu şartlarda yaşamak hem insanlık hem meslek onurumuzu ayaklar altına alıyor” dedi.

'Çalışanların iş riski büyüyor'

Kamu ve özel sektörde çalışan meslektaşlarının çalışma koşullarının zorlaştığına işaret eden Çetinkaya şunları söyledi: “Tek adamın himayesine girmiş bir düzende, kamu kurumlarında çalışan meslektaşlarımız siyasi baskı ve sürgün tehdidi altında, düşük ücret, kadro sorunu, özlük haklarının ihlal edilmesi, düşük ek göstergeler gibi birçok sorun ile yüz yüze kalıyor. Güvencesiz-sözleşmeli istihdam modellerine yönelme, atamalarda liyakatin ortadan kalkması ve nihayet hukuksuz-keyfi ihraçlar gibi nedenlerle kamudaki teknik personelin iş yükü artarken, iş riski de giderek büyüyor.”

(Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.