Prof. Dr. Erkan: AK Parti ziyareti HDP’nin elini güçlendirdi

Prof. Dr. Erkan: AK Parti ziyareti HDP’nin elini güçlendirdi

Sosyolog Prof. Dr. Rüstem Erkan, AK Parti ziyaretinin Millet İttifakı’na karşı HDP’nin elini güçlendirdiğini söyledi. Erkan, “Son ziyaret olmasa, HDP’nin, Millet İttifakı’na eli mahkum gibi bir algı vardı. Bu kırıldı” dedi.

AMİDA HABER- AK Parti’nin, başörtüsü ile ilgili anayasa değişikliğinde HDP Grubu’nu ziyaret etmesi, bir anda Türkiye’nin gündeminde oturdu. 2020 yılından beri herhangi bir diyalogu olmayan iki partinin buluşması Millet İttifakı’nın tepkisine neden oldu. İYİ Parti Genel Başkan Meral Akşener, iki partinin görüşmesini “Açılımcılar kumpanyası” olarak niteledi.

‘Dili yumuşatma dönemine giriyoruz’

Dicle Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Rüstem Erkan, ziyareti Amida Haber’e değerlendirdi. HDP ile AK Parti arasında 2 yıldır herhangi bir diyalog olmadığını hatırlatan Erkan, buluşmanın yeni bir dönemin başlangıcı olabileceğini söyledi. AK Parti ve MHP’nin seçim kampanyasını HDP karşıtlığı üzerinden yürütmesinden dolayı HDP ziyaretinin gündeme oturduğuna dikkat çeken Erkan, “Ziyaretten sonra Türkiye’de HDP’ye yönelik dilde bir değişim oldu. Birkaç gündür daha tedbirli bir dil kullanılmaya başlandı. Bir dili yumuşatma dönemine giriyoruz” dedi.

rustem-erkan.jpg

Millet İttifakı’nın tavrı önemli

Millet İttifakı’nın bileşenlerinden İYİ Parti’nin “HDP mesafesinin” devam etmesi durumunda Cumhur İttifakı’nın daha yumuşak bir dil kullanmaya yöneleceğini belirten Erkan “Cumhur İttifakı, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakı’ndan uzaklaşacak seçmen kitlesini, kendisine çekmek için bir diyalog ve yeni bir yol izleyecek. Bunlar ne kadar oy getirir, götürür tartışmasından çok, bu durum Türkiye için yararlı bir iklim yaratacak” diye konuştu.

‘Uygun aday olmazsa HDP seçmenini yönlendirmeyecek’

Rüstem Erkan, AK Parti ziyaretinin Millet İttifakı’na karşı HDP’nin elini güçlendirdiğini söyledi. HDP’nin bölge dışında, Türkiye’nin batısında ciddi bir seçmen kitlesi olduğunu vurgulayan Erkan şunları söyledi: “HDP’nin Batı’daki seçmeni ideolojik olarak daha solda duruyor. Bölgedeki kitleyi ikna etmesi daha kolay olabilir. Bu süreç HDP’nin elini Millet İttifakı’na karşı güçlendiren bir süreç oldu. HDP’nin Millet İttifakı’nan adayını destekleme mecburiyeti algısı kırıldı. HDP’ye böyle bir yol açmış oldu. HDP tabanına uygun bir aday çıkmazsa, HDP seçmenini yönlendirme yönünde bir tavır almayacak gibi görünüyor.”

6’lı Masa dağılabilir

Millet İttifakı’nın kritik bir sürece girdiğini, İYİ Parti’nin güçlendiğini belirten Rüstem Erkan, şöyle devam etti: “İYİ Parti, CHP tabanından da oy alan bir partiye dönüştü. İYİ Parti’nin seçimde üçüncü bir parti rolüne gelme ihtimali var. Cumhurbaşkanlığı adaylığında da belirleyici olmaya çalışıyor. Bu durum, Millet İttifakı’nda bölünmeye neden olabilir. Meral Akşenir liderliğinde yeni bir ittifak oluşabilir. Altılı Masa, altılı olarak gitmeyebilir. Yeni bir strateji geliştirmezlerse, Millet İttifakı’ndan da iki aday çıkma ihtimali var. Yani birinci tur, çoklu adaylarla gidebilir.”

‘İmamoğlu uygun bir aday’

Prof. Dr Rüstem Erkan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP’nin Kılıçdaroğlu ile Ekrem İmamoğlu’na yakın durduğunu belirterek, şunları söyledi: “HDP için aday profili çok önemli. İmamoğlu gibi bir aday, Batı’ya da bölgeye de uygun olur. HDP’nin eli güçlendi. Açık olarak taleplerin kabul edilmesi, kamuya deklere edilmesi yolunu izleyebilir. Bence AK Parti dengeleri değiştirecek bir hamle yaptı. Devamını göreceğiz.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum