Sancar’dan Fransa hükümetine çağrı: Saldırı akıllara pek çok soruyu getiriyor

Sancar’dan Fransa hükümetine çağrı: Saldırı akıllara pek çok soruyu getiriyor

Diyarbakır’da konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Fransa hükümetine çağrıda bulunarak, ” Bu saldırının gerçekleşmesi insanın aklına pek çok soruyu getiriyor. Bu sorunun ortadan kalkması için görev en başta Fransa yönetimine düşüyor” dedi.

AMİDA HABER- Diyarbakır'a gelen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, dün sabah saatlerinde Genel Merkezi olmak üzere 9 kentte parti il binaları basılarak Eş Genel Başkan Keskin Bayındır ve 14 il eşbaşkanı gözaltına alınan Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) dayanışma ziyaretinde bulundu. DBP Genel Merkez Diyarbakır İrtibat Bürosu’na giden Sancar’ı DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve yöneticileri karşıladı.

sancar.jpg

Suçlarına ortak olmayın

Sancar burada bekleyen gazetecilere kısa bir açıklamada bulundu. DBP’ye yönelik yapılan operasyona tepki gösteren Sancar, ”Başta İçişleri Bakanı olmak üzere bazı üst düzey yöneticiler kalıcı olduğunu düşünür. Onların kanunsuz emirlerine uymayın. Suçlarına ortak olmayın. Sizler hukuktan, vicdandan ve adaletten yana olun. Çünkü hukuku, adaleti ve vicdanı savunan, gümbür gümbür gelmekte olan bir halk gücü var. Bu iktidar gidecek adalet ve demokrasi ve barış için yol açılıcak. Bunun öncüsü de bizler olacağız” şeklinde konuştu.

Milim şaşmıyoruz

Halkın HDP’ye olan desteğinin her geçen gün büyüdüğünü kaydeden Sancar, ”Bu yürüyüşü durdurmayacaksınız. Bizim Türkiye’yi demokratikleşme, Kürt sorununa çözüm getirme, halklara eşit yurtaşlık sağlama hedefimizden milim şaşmıyoruz. Bu yolda irademiz ortadadır. Halkımızın desteği en büyük güç kaynağıdır. Bu iktidar korkuyor. Kararlı mücadeleden taviz vermeyen bir siyasetten korkuyor” dedi.

Kararlı soruşturma yürütülmesini istiyoruz

Fransa’da bulunan Ahmet Kaya Kültür Merkezine yapılan saldırıya da değinen Sancar şunları söyledi, ”Saldırının arkasında ne var, bu saldırının bağlantıları nedir. Bütün bunların açığa çıkarılması en büyük talebimizdir. Bu nedenle Fransız yetkililerinin ve Yargısının bir bütün olarak bu konuda çok özenli ve kakarlı bir soruşturma yürütmelerini istiyoruz. Bunların gerçekleşmesi insanın aklına pek çok soruyoru getiriyor. Bu sorunun ortadan kalkması için görev en başta Fransa yönetimine düşüyor. Bizlerde bunun takipçisi olacağız. Hakikat aydınlatılmadıkça sorunlar büyüyecek ve bu karanlık herkes için daha büyük tahribatlara neden olur. Olayın takipçisi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.