Şeyh Said ismi Mecliste

Şeyh Said ismi Mecliste

İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu, Diyarbakır'daki Şeyh Said Meydanı'nın isminin değiştirilmesi için Meclis'te soru önergesi verdi.

AMİDA HABER- İYİ Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu, Diyarbakır’da Silvan yolunu Elazığ yoluna bağlayacak bulvara ‘Şeyh Sait’ isminin verilmesine tepki gösterdi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Zorlu, “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce Silvan yolunu Elazığ yoluna bağlayacak bulvara ‘Şeyh Sait Bulvarı’ adı verildiği kamuoyuna yansımıştır. Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e duyduğu derin düşmanlık ve Cumhuriyet rejimine karşı başlattığı isyanla toplum hafızasında yer etmiş Şeyh Sait’in adının bir bulvara verilmesi kamuoyunda derin üzüntü yaratmakla birlikte tepkilere neden olmuştur. Bu işlemin gayesi kabul edilebilir olmadığı gibi söz konusu işlem yasal mevzuata aykırıdır” iddiasında bulundu.

Zorlu, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya şu soruları sordu:

1-Yukarıda adına geçen projeye Şeyh Sait Bulvarı adı ne zaman verilmiştir?

2- Tarihi kayıt ve gerçekler ortadayken bu kararla ne gibi bir fayda sağlanacağı düşünülmektedir?

3-Vatandaşlarımızın istek ve beklentisi doğrultusunda söz konusu bulvarın adının değiştirilmesi için bir hukuki/ idari girişimde bulunulacak mıdır?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.