TGS: Suç yoksa serbest bırakın, varsa iddianame hazırlayın!

TGS: Suç yoksa serbest bırakın, varsa iddianame hazırlayın!

Türkiye Gazeteciler Sendikası Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, Diyarbakır’da tutuklanan 16 gazeteci ile ilgili “Savcılık 6,5 aydır suç tespit edemiyorsa meslektaşlarımızı serbest bırakmalıdır” dedi.

AMİDA HABER- TGS Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, yaptığı açıklamada, 8 Haziran evlerine baskın yapılarak gözaltına alınan 16 gazetecinin 16 Haziran’da tutuklandığını hatırlattı. Aradan 6 ay geçmesine rağmen iddianamenin hazırlanmadığını belirten Oral, “Bu durum, uzun tutukluluk nedeniyle arkadaşlarımızın daha yargılama başlamadan cezalandırılması anlamını taşıyor” dedi.

Hak ihlalleri

TGS Hukuk Birimi’nin çeşitli tarihlerde gazeteciler ile yaptıkları görüşmede hak ihlallerinin devam ettiğini öğrendiklerini belirten Oral şunları söyledi:

“Basın özgürlüğü kısıtlanan gazetecilerin haber alma hakları Yeni Yaşam, Evrensel ve BirGün gazeteleri verilmeyerek; Halk TV, KRT, Tele1, Artı TV engellenerek ihlal edilmektedir. Dışarıdaki ekonomik kriz içeriye misliyle yansıtılmakta, çalışma hayatından koparılan gazeteciler fahiş kantin fiyatlarına maruz kalmakta; sanayi tarifesi ile yüksek elektrik faturası ödemek zorunda bırakılmaktadır. Görüşçü olarak yazdıkları, aralarında basın mensuplarının da olduğu isimler İdari Gözlem Kurulu’nun keyfi ve gerekçesiz kararlarıyla engellenmektedir. 6,5 aydır hiçbir tutuk incelemeleri duruşmalı yapılmamış, dosya üzerinden yapılan incelemelerde tutuklu gazeteciler ve avukatları da dinlenmemiş, otomatik olarak tutuk devam kararları verilmiştir. Sohbet, sosyal aktivite ve spor gibi sosyal hakları mevzuatın gerektirdiği ölçüde tesis edilmemektedir. Gazetecilerin mektupları gönderilmemekte, gelen mektupları ise teslim edilmemektedir. Hastane sevkleri geciktirilmekte, gazetecilere kelepçeli muayene yapılmaktadır. Kadın gazeteciler çift kelepçe uygulamasıyla hastaneye onur kırıcı bir muamele ile götürülmektedir. Kadın gazetecilere çıplak arama dayatılmaktadır. Koğuşlarda konulan kamera, kişisel mahremiyetlerini yok etmektedir.”

‘Serbest bırakılsınlar’

Gazetecilerin serbest bırakılmasını isteyen Mahmut Oral, “Savcılık 6,5 aydır suç tespit edemiyorsa meslektaşlarımızı serbest bırakmalıdır. Şayet suç tespit ediyorsa bir an evvel iddianameyi düzenleyerek hâkim önüne çıkarılmalarını sağlamalıdır. Bu peşin ceza uygulamasına derhal son verilmelidir” dedi. (Amida Haber)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.