Mahkeme karar verdi: Rosa Kadın Derneği örgüt güdümünde kurulmadı

Mahkeme karar verdi: Rosa Kadın Derneği örgüt güdümünde kurulmadı

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Rosa Kadın Derneği yöneticisi Elif Tirenç Ulaş hakkında açılan davanın beraat gerekçesini açıkladı. Mahkeme, derneğin örgüt güdümünde kurulmadığı tespitini yaptı.

AMİDA HABER- Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Rosa Kadın Derneği yöneticisi Elif Tirenç hakkında açılan davanın beraat gerekçesini açıkladı. Mahkeme, beraat kararının gerekçesinde, delil değerlendirmesi yapılarak, gizli tanığın "ZS35SN58UV52PG10" celse arasında dinlendiğini, ancak anlatımlarının somut bir beyan olmadığına işaret edilerek, “Yine gizli tanığın beyanlarında geçen hususları ispatlar somut başkaca bir delil elde edilememiştir” denildi.

İnandırıcı delil bulunamadı

Ulaş’ın, iddianamede yer alan eylem ve etkinliklere katılması veya düzenlemesine dair de “örgütsel bağlantıya” ait delil elde edilmediğine işaret edildi. Gerekçeli kararda, “Rosa Kadın Derneğinin dosyası kapsamında bulunan faaliyetleri, basın açıklamaları, aramada ele geçen bilgi ve belgeler ve diğer etkinlikleri mahkeme heyetimizce incelenmiş, söz konusu etkinliklerin örgütün talimatıyla gerçekleştiği konusunda her türlü şüpheden uzak, kesin, inandırıcı delil bulunmadığı…” denildi. “Derneğin bazı eylemlerinin örgütün nihai amacına uygun olduğu” savunulan gerekçeli kararda, “Söz konusu faaliyetlerin doğrudan örgütün talimatıyla gerçekleştiği yönünde somut bir delil elde edilememiştir” değerlendirilmesi yapıldı.

PKK güdümünde kurulmadı

Dernek binasındaki aramada el konulan dokümanların derneğin Kongreya Jinên Azad (KJA) ve Tevgera Jinên Azad’ın (TJA) devamı olduğu iddiasının da değerlendirildiği kararda, “Derneğin, dernekte yapılan arama kaydının izlenmesinde ve ele geçen diğer dokümanların incelenmesinde söz konusu derneğin PKK güdümünde kurulan ve devam niteliğinde olan bir dernek olmadığı anlaşılmıştır” denildi.

Beraat kararı verildi

Yargıtay’ın “sanığın bir suçtan cezalandırılmasına karar verilebilmesinin temel şartı, suçun hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak kesinlikte ispat edilebilmesi” yönündeki içtihat kararlarına atıfta bulunularak, Ulaş’ın üzerine atılı suçu işlediğinin sabit olmaması nedeniyle beraatına karar verildiği kaydedildi.

Savcılık itiraz etti

Gerekçeli kararın açıklanmasının ardından Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı, beraat kararının bozulması istemiyle Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi’ne istinaf başvurusu yaptı. (Kaynak: MA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.