Diyarbakır Surlarında tarihi hata!

Diyarbakır Surlarında tarihi hata!

UNESCO listesindeki Diyarbakır Surlarında başlatılan restorasyon çalışmaları sürüyor. Çalışmalar sırasında geçmiş dönemde yapılan hatalı çimento harçları söküldü.

AMİDA HABER- Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Diyarbakır Surları’nı gelecek nesillere taşımak amacıyla başlattığı restorasyon çalışmaları genişleyerek devam ediyor.

diyarbakir.jpg

Hatalı çimentolar söküldü

Çalışmalar kapsamında 39 ve 40 no’lu burçta dış cephede bulunan ve geçmiş dönemde yapıldığı değerlendirilen hatalı çimento harcı söküldü, özgün malzemelerle duvar onarımı yeniden yapıldı. Sur duvarlarının sağlamlaştırılması amacıyla da duvarlara enjeksiyonlar yapıldı.

Duvar temizliği

Kazı çalışmaları sonrasında duvar temizlikleri ve yıkamaları yapıldı. Yıkılmış ve statik açıdan riskli olan yerlerde onarımlar yapıldı. Urfa Kapı olarak bilinen 21 ve 22 no’lu burçlarda ise 700 metrekare teras alanında yalıtım ve döşemeler tamamlandı. Burç içlerinde ise yüzey temizliği yapıldı. 21 no’lu burcun dış cephesinde ise duvar kalıntılarına ulaşıldı.

Burcun dış cephesinde yaklaşık 2 bin 800 metrekare alanda çalışmalar tamamlandı. Mevsim şartları gereği dış mahallerde imalatlar bahara kadar bekletilecek, burç içlerinde ise sıcaklık değerlerinin uygunluğuna bağlı olarak çalışmalar sürecek.

Kandil bulunmuştu

Müze Müdürlüğü denetimi ve arkeolog gözetiminde 40 no’lu burcun teras katında kazı çalışmaları yapılmış. Kazı çalışmaları sonucunda 40 no’lu burç teras katında Roma dönemine ait kandil bulunmuştu. Aynı zamanda eski döneme “yonu taşı” döşemeye rastlanmıştı.

39 no’lu burç teras katta hassasiyetle sürdürülen kazı çalışmaları sonucunda ise bir Osmanlı Dönemi ait sikke bulunmuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.