Diyarbakır’da 12 burç için çalışma başladı: UNESCO uyarmıştı

Diyarbakır’da 12 burç için çalışma başladı: UNESCO uyarmıştı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, son yıllarda büyük tahribata uğratılan Diyarbakır Surlarının bazı yerlerinde restorasyon çalışması başlattı. UNESCO Diyarbakır Surlarını ve Hevsel Bahçelerini ‘Tehlike altındaki dünya mirası listesine’ almıştı.

AMİDA HABER- UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Diyarbakır surları ve Hevsel Bahçeleri, bir süre önce “Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi” ne alınmıştı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, tarihi Surlarda başlatmış olduğu çalışmalarını sürdürüyor. İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, 51 ile 62 nolu burçlar dahil olmak üzere 12 burcun restorasyonu için çalışmalara başladı. Proje kapsamında 52 nolu burç olarak adlandırılan Keçi Burcu’nun da kapsamlı restorasyonu gerçekleştirilecek.

surlar-restorasyon-2.jpg

İlk 6 etaptaki çalışmalar

İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığınca 2020’de “Surlarda Diriliş Başlıyor” mottosuyla başlatılan restorasyon çalışmaları kapsamında; 1’inci etapta Urfa Kapıyı koruyan 2 burcun acil müdahalesi, Ben u Sen Burcu (Ulu Beden), Yedi Kardeş Burcu, Nur Burcu ve Selçuklu Burcu gibi en bilindik ve en nitelikli burçlar dâhil olmak üzere toplam 6 burç ve onları birbirine bağlayan sur duvarları restorasyonu bitirildi.

surlar-restorasyon-3.jpg

2. etapta yer alan toplam 11 burç restorasyonu, Amida Höyük çevresine istinat duvarı, hafriyat ve çevre düzenleme çalışmaları tamamlandı. 3. etapta, Dağkapı burcu ile Tek Beden 5 ve 7 nolu burçların yer aldığı 3. etap çalışmaları tamamlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 4’üncü etap restorasyon çalışmaları kapsamında 75 ve 76 nolu burçları için de ihale gerçekleştirdi.

5. etapta İçkale Surlarından başlayarak 950 metre, Dicle vadisine bakan ve surların en çok tahrip olmuş kısmının yer aldığı 11 burç restorasyon ediliyor.

6. Etapta ise restoresi bitmiş Yedi Kardeş ve Nur Burçlarının üst katlarına erişimi sağlayacak seğirdim yolları ile beraber 39-40 nolu burçlar restore ediliyor ve ara sur duvarları, Urfa Kapıyı koruyan 2 burcun esaslı onarımı devam ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum