Diyarbakır’da deprem hasarlı tarihi kilise restore ediliyor

Diyarbakır’da deprem hasarlı tarihi kilise restore ediliyor

Diyarbakır'da depremde hasar gören Saint George Kilisesi ve Çardaklı Hamamı restore ediliyor.

AMİDA HABER- Diyarbakır'da, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 tarihindeki depremlerde ağır hasar alan Saint George Kilisesi ile tarihi Çardaklı Hamamı'nda restorasyon çalışmaları devam ediyor.

saint-kilise33.jpg

6 şubat depremlerinde ağır hasar görmüştü

Merkez Sur ilçesindeki tarihi İçkale'de 2008 yılında restore edilen ve sanat galerisi olarak hizmet veren, milattan sonra 4. yüzyıldan kalma Saint George Kilisesi ile Dabanoğlu Mahallesi'nde yer alan 504 yıllık tarihi Çardaklı Hamamı, 6 Şubat 2023'teki depremlerde ağır hasar gördü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün 2023 yılı yatırım programında yer alan "Deprem Bölgesinde Bulunan Kültür Varlıklarının ve Müzelerin Acil Müdahale Proje ve Uygulamaları Projesi" kapsamında kentteki iki tarihi yapıda başlatılan restorasyon sürüyor.

Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Koç, depremler nedeniyle kilisenin güney cephesindeki duvarlar ile kubbelerinde çatlaklar meydana geldiğini belirtti.

saint-kilise.jpg

Sur Kültür Yolu Festivaline yetiştirilecek

Restorasyonun 26 Temmuz 2023'te başlatıldığını, çalışmaların yüzde 25'nin tamamlandığını ifade eden Koç, restorasyonun çalışmalarının bitirilerek 12-20 Ekim'de yapılması planlanan Sur Kültür Yolu Festivaline yetiştirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Ayrıca 504 yıllık tarihi Çardaklı Hamamı'nın 1. grup anıtsal yapı niteliğinde olduğunu söyleyen Koç, aynı bölgede yaklaşık 200 metre mesafede tarihi Paşa Hamamı'nın hamam işlevini sürdürecek olması nedeniyle Çardaklı Hamamı'nda Bakanlık onayıyla işlev değişikliğine gidilmesine karar verildiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.