AK Parti seçim beyannamesi: Kürt meselesine yer verilmedi

AK Parti seçim beyannamesi: Kürt meselesine yer verilmedi
Son dakika: AK Parti’nin seçim vaatleri belli oldu. 23 başlıktan oluşan seçim beyannamesinde Kürt meselesinin çözümüne yer verilmedi. Ağırlıklı olarak ekonomik meselelere yer verildi.

AMİDA HABER- Türkiye 14 Mayıs tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklandı. Cumhurbaşkanlığı ve 28. dönem Milletvekili Genel Seçimlerine sayılı günler kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 AK Parti seçim beyannamesini Ankara Spor Salonu'nda açıkladı. Cumhur ittifakının seçim vaatleri belli oldu. Aynı programda, milletvekili aday tanıtımı da yapılacak. Ak Parti, "Doğru adımlarla yola devam" sloganını kullanacak.

İşte 23 başlıktan oluşan Ak Parti’nin seçim beyannamesi

“Çalışanlara enflasyon üzerinde zam verilecek

Siyasi Partiler Kanunu değişecek

Parti kapatmaları Meclis iznine bağlanacak

Kamu işe alımlarında sözlü mülakat kalkacak

Dijital oylamaya geçilecek

Ülkemizi dijital dönüşümü ilgilendiren uluslararası endekslerde ilk 10’ataşıyacağız.

Sosyal yardımlardan yararlanma koşullarını standardize edeceğiz.

Yeni evlenecek gençlere; iki yıl geri ödemesiz 48 ay vadeli ve sıfır faizli 150 bin TL kredi verilecek.

Kadın ve erkeğin evlilik bağıyla kurulan aileyi her türlü zararlı eğilimden koruyucu tedbirler alacağız.

Ülkemizin dinamik nüfus yapısının korunması amacıyla doğurganlık hızını nüfus yenilenme oranının üzerinde tutacak politikaları uygulamaya devam edeceğiz.

Hem çalışmak hem çocuğuyla ilgilenmek isteyen kadına uzaktan çalışma/kısmi çalışma gibi alternatif çalışma imkânlarını artıracağız.

Yükseköğrenimdeki gençlerimize bir defaya mahsus olmak üzere cep telefonu ve bilgisayar ediniminde vergi muafiyeti sağlayacağız.

Ülkemizin ilaç ve tıbbi sektörlerdeki geliştirme ve üretim kapasitesini arttırarak, savunma sanayindekine benzer bir atılımı hayata geçireceğiz

Mevsimlik tarım işçileri gibi gruplar için özel sosyal sigorta programları oluşturacak, sosyal güvenlik kapsamını en üst düzeye çıkaracağız.

Tarımsal üretim, verimlilik ve lojistik planlamasını daha da güçlendirip, gıda arz güvenliğini sağlayacak, gıda fiyatlarındaki oynaklığın önüne geçeceğiz.

Enerjide dışa bağımlılığı azaltıcı politikalarımıza paralel bir şekilde vatandaşlarımıza yansıyan enerji maliyetlerinde düşüş sağlayıcı bir yaklaşım sergileyeceğiz.

Yapay Zeka alanında 50.000 kişi istihdam edilmesini, lisansüstü düzeyde 10.000 mezun sayısına ulaşmayı ve uluslararası yapay zeka endekslerindeki sıralamalarda Türkiye’nin ilk 20 ülke arasında yer almasını sağlayacağız.”

Kürt meselesine yer verilmedi

Öte yandan 23 başlıktan oluşan seçim beyannamesinde Kürt meselesinin çözümüne yer verilmediği görüldü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.