Bakan Fidan: Yunanistan ile yeni ve olumlu bir döneme girdik

Bakan Fidan: Yunanistan ile yeni ve olumlu bir döneme girdik
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Yunan mevkidaşıyla yaptığı ortak basın toplantısında, "Yunanistan ile olan ilişkilerimizde yeni ve olumlu bir döneme girmiş bulunuyoruz. Sorunların çözümüne yeni yaklaşımlar getirme konusunda hemfikir olduk." dedi.

Dışişleri Bakanı

Hakan Fidan

, Ankara'ya gelen

Yunanistan

Dışişleri Bakanı Yorgo Gerapetritis ile bakanlıkta ortak basın toplantısı düzenlendi.

"Yunanistan ile olan ilişkilerimizde yeni ve olumlu bir döneme girmiş bulunuyoruz." ifadesine dikkat çeken Fidan,  geçtiğimiz Temmuz ayında düzenlenen NATO zirvesi esnasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı'nın bir araya geldiklerini hatırlatarak, "O dönemde iki lider olumlu bir hava içerisinde iki ülke arasındaki ilişkilerin ele alınmasını, sorunların yeni bir perspektifle çözülmesi konusunda fikir birliğine varmışlardı ve dışişleri bakanlarına da bu konuda görev vermişlerdi. Biz de bugün liderlerimizin o gün ele aldıkları konuların takibini yaptık." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in 18 Eylül’de New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda bir araya geleceklerini aktaran Fidan, "Ekim ayında da Yunanistan’da bakan yardımcıları düzeyinde siyasi istişareler ve ortak eylem planı toplantılarının gerçekleştirileceğini bildirdi.

Fidan, "Önümüzdeki dönemde güven arttırıcı önlemler ve istişari görüşmeler toplantılarının da yapılması gündemimizde bulunuyor. Yılsonunda önce Selanik’te liderlerimizin başkanlıklarında yüksek düzeyli iş birliği konseyi 5’inci toplantısını yapmayı ön görüyoruz. Sorunların iki komşu ve müttefik arasında yapıcı diyalog yoluyla çözüleceğini yineledik. Ege ve Doğu Akdeniz bağlamındaki sorunlarımızı kapsamlı şekilde değerlendirdik. Ege’de görüş ayrılıklarımız var. Bu sorunları geçmiş dönemlerde de ele alıyorduk. Sorunların çözümüne yeni yaklaşımlar getirme konusunda hemfikir olduk." diye konuştu.

'Kıbrıs meselesinde görüşlerimiz belli'

Doğu Akdeniz bağlamında Türkiye’nin hakça paylaşım ilkesini savunduğunu vurgulayan Fidan, Kıbrıs sorununun da ikili görüşmede ele alındığını kaydetti.

Fidan, "Kıbrıs meselesinin çözümüne ilişkin görüşlerimiz belli. İki garantör ülke olarak bu konuyu görüşmeye devam edeceğiz. Ticari ve ekonomik ilişkilerimizin gelişmesi için atılabilecek adımları da ele aldık. Bu konudaki ortak eylem planının da iyi işlemesinden ayrıca memnuniyet duymaktayız. Bakan Yardımcılarımız önümüzdeki ay Yunanistan’da ortak eylem planı kapsamında kaydedilen gelişmeleri ele alacaklar. Turizm alanında da iş birliğimizi arttırmak gündemimizde." değerlendirmesinde bulundu.

Fidan, "FETÖ, PKK ve DHKP-C gibi terör örgütleriyle mücadelemizde de komşumuzdan etkin işbirliği görmeyi beklediğimizi ilettik. Yunanistan’da yaşayan soydaşlarımızın da sorunlarını önemli bir gündem maddesi olarak ele aldık. Ülkemizdeki azınlıkların sorunları konusundan da pek çok olumlu uygulamayı hayata geçirmiştik. Aynı yapıcı uygulamayı da soydaşlarımız için bekliyoruz. Yunanistan’daki kültürel mirasımızın korunmasına büyük önem veriyoruz. Osmanlı eserlerinin restorasyonunda desteğe hazırız. Bu konuda karşılıklı iş birliği yapabileceğimizi vurguladık." şeklinde konuştu.

Fidan, "Komşumuz Yunanistan ile diyaloğumuzu ön koşulsuz olarak sürdürmeye ve ilişkilerimizi her alanda ortak menfaatler temelinde geliştirmeye hazırız. Sorunlarımızı karşılıklı hak ve çıkarlara saygıyla, uluslararası hukuk temelinde çözebiliriz." diye ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.