Diyarbakır CHP’de deprem: 6 İlçe başkanı görevden alındı

Diyarbakır CHP’de deprem: 6 İlçe başkanı görevden alındı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır İl Örgütü, 6 İlçe başkanını görevden aldı. Ortak açıklama yapan İlçe başkanları, görevden almalardan dolayı yönetimi suçladı. İl yönetimi ise, Kararının Eylül ayındaki yönetim tarafından alındığını açıkladı.

AMİDA HABER- Türkiye, 14 Mayıs tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kilitlendi. Partilerde aday belirleme süreçleri devam ederken, Diyarbakır’da son dakika gelişmesi yaşandı. CHP İl Başkanlığının kararıyla 6 İlçe başkanı görevden alındı.

Görevden alınan bazı ilçe başkanları açıklama yaptı

Görevden alınan İlçe başkanları ortak açıklama ile il yönetimini suçladı. Görevden alınan bazı İlçe başkanlarının açıklamaları şöyle, “Bizler ömrünü partimizin ilkelerine bağlı çalışan parti emekçileriyiz. Ülkemizin son yüzyılın en önemli seçimlerine giderken partili olmanın sorumluluklarının bilincindeyiz. Her türlü yapıcı uyarılarımıza rağmen partideki tüm gerçek partili unsurlar tasfiye edilmeye çalışılmaktadır. Sürecin hassasiyetinin farkındayız ancak bu hukuksuz, adil olmayan ve partideki tüm CHP’li unsurları yok etmeye çalışanları uyarıyoruz ve artık yeter diyoruz. Bizler partinin yan unsuru değil öz gücüyüz, partide emeği, liyakatı ve adaleti hiçe sayanlar ülkede hakkı ve hukuku tesis edemez. Son ilçe başkanları atamasındaki keyfiliği ret ediyoruz ve bu yanlıştan dönülmesini talep ediyoruz. Bizler parti içinde iktidar olmak için değil ülkede iktidar olmak için çalışıyoruz ve diyoruz ki hem partide hem ülkede liyakat kazanacaktır. Ayrıca sayın cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu na çağrımızı yapıyoruz. Bölgemizde doğu masası adı altında geleceğin CHP’sini arsa zannedip parsel parsel almaya çalışanlara dur demesini istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

CHP İl Başkanlığı da açıklama yaptı

CHP Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama ise şöyle: “Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı’nda 6 ilçemizde il Yönetimimizin talebi üzerine, Genel Merkez MYK kararı ile yönetim değişikliğine gidilmiştir. Görevden alınan kimi yöneticilerin, söz konusu atamaları “CHP ilçelerine kayyım atandı” şeklinde basını harekete geçirip, partiye zarar vermek istedikleri müşahede edilmektedir. Açıkça belirtmek gerekirse, 6 ilçemizdeki yönetim değişikliğini Eylül ayında kongreyle seçilen yeni İl Yönetimi talep etmiş, MYK tarafından da uygun bulunarak, değişiklik cihetine gidilmiştir. Dolayısıyla yapılan atamaların “kayyım” kavramı ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. İl Yönetimi’nin isteğinin yerine getirilmesidir.

Ayrıca, görev değişikliğine gidilen eski ilçe başkanları ve yöneticilerinin de daha önce aynı şekilde Genel Merkez MYK tarafından görevlendirilerek ilçe başkanlığına getirildikleri hatırda tutulursa, kendilerinin atamasına karşı çıkmayanların, aynı şekilde görev değişikliği yapıldığında, yeni yönetim için “kayyım” nitelemesi yapması manidardır.

Bir başka konu da CHP Tüzüğü gereği; seçimlere 6 ay kala, henüz kongrelerini yapmamış olan yerel örgütlerin atamalarının, Genel Merkez tarafından yapılması zorunluluğudur. Bu çerçevede görev değişiklikleri sadece Diyarbakır’da değil, 40 ilde ve onlarca ilçemizde gerçekleştirilmiştir.

Dolayısıyla tüzükten kaynaklanan bir zorunluluk nedeniyle yapılan değişiklik, kayyım ataması olarak değerlendirilemez. Basının ve kamuoyunun, seçimin hemen öncesinde partimize zarar vermek isteyen kimi çevrelerin algı operasyonlarına itibar etmemelerini önemle rica ederiz” ifadelerine yer verildi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.