Özgür Özel adaylığını açıkladı

Özgür Özel adaylığını açıkladı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanı Özgür Özel, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısıyla genel başkanlığa aday olduğunu resmen ilan etti. CHP’nin kasım ayında yapılması planlanan 38. Olağan Kurultayı’nda genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı yarışacak olan Özel, kararını duyurdu. “Nasıl bir CHP” hedeflediğini anlatan “tutum belgesi”ni de paylaştı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nde Grup Başkanı Özgür Özel, CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısı ile adaylığını açıkladı.

Özel'in açıklamalarından satır başları şöyle; Bu kendinde suç görmeyenlerin hikâyesidir. Bu bir yolculuğun hikayesidir. Bu artık korkmayanların hikayesidir. Bugün dinleyeceğiniz 28 Mayıs'ı sabahı 81 ilde uyanıp da o günden beri huzurlu bir uyku uyuyamayanların hikayesidir. Seni bu karara ne itti diye soranlara 'Babamın, benim ve kızımın arkadaş grupları' diyenlerin hikayesidir. 30 yıldır sönmeyen Madımak ateşinin zaman aşımı kararıyla yürekleri dağlamasına engel olamamanın hikayesidir.

Hiçbir şey olmamış gibi davranmaya itiraz edenlerin hikayesidir. Bir daha aynı hataları yapmamak için azim ve inanç taşıyan gençlerin ve kadınların hikayesidir. Ellerinizdeki kitapçık bu amasız fakatsız çıkılan yolculuğun ilk adımıdır. İlk adımdır ama kararlıdır, birikmiştir, kollektiftir. Tek bir kişinin değil bir kadronun attığı adımdır.

"İLK ADIMIMIZ AMA KARARLIYIZ"

Azim kararlılık taşıyan gençlerin kadınların hikayesidir. Bu hikayedeki Atatürkçüler, gençler aydınlanma meşalesini yeniden yakıp cumhuriyet devrimine yenide devam edeceklerin inancı olanlarındır. Türkiye'nin değişmesi için CHP'nin değişimine inanların hikayesidir. Bu hikaye Atatürk'ün cumhuriyetle bir tuttuğu biri CHP'yi baba evi bilen Atatürkçülerin hikayesidir.

Amasız fakatsız çıkılan yolculuğun ilk adımıdır. İlk adımımız ama kararlıyız. Tek kişinin değil bir kadronun attığı adımdır. Büyük iktidar hayalinin ilk adımıdıır. En büyük değişimler büyük kırılmaların yaşandığı zaman gerçekleşir. Yeni yüzyılda yeni siyaset için yol alacağız.

PARTİ YÖNETİMİNE ELEŞTİRİ: YENİLGİNİN SORUMLULUĞUNU ÜSTLENMEDİ

Alınan sonuca bahaneler üretti, yenilginin sorumluluğu üstlenmedi. Güven duygusunu yitiren seçmenimiz duygusal kopuşa sürüklendi. Parti yönetimi bu durumu tespit etmek yerin kırılmaya gözden gelmeyi tercih etti. Değişimin yüzyılı yüzyılın değişimi diye yola çıktığımız tutum belgesinde emekçi sorunlarından barınma krizlerine kadar bir dizi başlıkla ülkemizin yarını için yargı bağımsızlığından aktif sosyal politikalarına kadar tarıma dayalı sanayide güvenlik sorununa kadar tutum alıyor. Çözüm önerilerimizi sunuyoruz.

"PARTİMİZİN 39 MİLLETVEKİLİNİ BAŞKA PARTİLERE VERMESİ UNUTULMAZ HASAR BIRAKMIŞTIR"

Biz ve onlar ayrışmasını kabul etmiyoruz. Yaşam eşitlik barınma ve beslenme hakkını birlikte sunuyoruz. Toplumun tüm yoksullarına işsizlerine birlikte sahip çıkıyoruz. Toplumu ayrıştıran siyaseti reddediyoruz. Yatay siyaset anlayışını savunuyoruz. Partimizin 39 milletvekilini başka partilere vermesi unutulmaz hasar bırakmıştır. Aynı şekilde partiler arası imzalanan protokollere dair bilgilendirme dahi yapılmadan süreç izlenmiştir. Sorumluluk üstlenmeyen yönetim tarzı kabul edilemez.

"HEDEFLEDİĞİMİZ DEĞİŞİM..."

Kadınları siyasetin merkezine taşıyacak yapı kurulmalıdır. Gençler devlet okullarında bilimsel eğitim alamamaktadır. Gençler yoksulluk ve barınma kriziyle mücadele etmektedir. Gençler bahanelere sığınan ya da sözü dolandıran değil samimi ve mert çözüm üreten bir siyaseti bizden beklemektedir.

Popülist ve aşırı hareketlerin gençleri özel olarak hedeflediği görülmektedir. Gençlere yalnızca seslenen değil gençlerle birlikte karar veren cesur siyaset anlayışına ihtiyaç vardır. Hedeflediğimiz değişim, çevreden, gençlerden, kadınlardan yana; yeni cesaretli ve özgüvenli siyasetimizle hayat bulacaktır. CHP toplumun hak taleplerinin yalnızca parlamentoda değil sokakta da temsilcisi olacaktır. Hesap verebilir, şeffaf katılımcı süreci işleten, ölçme ve değerlendirmeden en iyi şekilde yararlanan kurumsal yapı hedeflenmeli

2. yüzyılın CHP'si karar alma süreçleri, katılım ve etik ilkeler bakımından yola devam etmelidir. Partinin lideri, kadro, siyaset yapma tarzı yenilenmeli. Tüzükteki yetki ve sorumlulukları bazen aşan yönetim anlayışı toptan terkedilmelidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.