Sezai Temelli: Her gün ‘Kuzey Irak’ı, ‘Rojava’yı bombalarsanız ekonomi batar

Sezai Temelli: Her gün ‘Kuzey Irak’ı, ‘Rojava’yı bombalarsanız ekonomi batar

Hükümetin "tasarruf paketine" dair konuşan DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, "Her gün Diyarbakır’da o kadar uçak kaldırır, Kuzey Irak’ı, Rojava’yı bombalarsanız bu ülkenin ekonomisi batar” dedi.

AMİDA HABER- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Grup Başkanvekili Sezai Temelli, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında güncel gelişmeleri değerlendirdi. 9’uncu Yargı Paketi tartışmalarına değinen Temelli, paketi "yeni bir adaletsizlik adımı" olarak değerlendirdi.

9’uncu yargı paketine eleştiri

sezai.jpg

9’uncu yargı paketini eleştiren Temelli, şunları söyledi: Bir başlık da etki ajanlığı. Aslında insanları muhalif olmaktan kaynaklı haklarını ortadan kaldıracak bir adımın hazırlığını görüyoruz. Daha önce biliyorsunuz bir dezenformasyon yasası söz konusu olmuştu. Bu yasa konuşulurken dedik ki; siz bunu gündeme getirdiğinizde niyetiniz bir dezenformasyonu ortadan kaldırmak değil, dezenformasyonu kendi tekelinize almaktır. Öyle de oldu. İletişim Başkanlığı merkezi bir dezenformasyon merkezi vardır. Bir algı yönetimi merkezi vardır, bir yalan haber üretim merkezi vardır, bir trol merkezi vardır. Dolayısıyla amaç özgür basını susturmaktır, amaç sosyal medya üzerinden özgürlüklere yani muhalif olma haklarına saldırmaktı. Nitekim öyle oldu."

Temelli: Bize anlattığınız tasarruf tedbiri midir?

Hükümetin bugün açıkladığı “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi”ne dikkati çeken Temelli’nin konuşması şu şekilde:

Hem Cevdet Yılmaz hem Sayın Şimşek bundan çok değil, 5 ay önce genel kurulda öve öve bitiremedikleri bir ekonomi hikayesi bize anlattılar. Orta vadeli programın gücünden bahsettiler, kalkınma planının ne kadar muhteşem olduğunu söylediler. O gün onlara ne söylediysek dinlemediler. Hatta bizi itham ettiler, suçladılar. Fakat bugün gelinen noktada sanki 5 ay önce bu konuşmaları yapanlar onlar değilmiş gibi kamuda bir tasarruf tedbirine ihtiyaç olduğunu, bunun enflasyonla mücadele ve istikrar için kaçınılmaz olduğunu ifade ediyorlar. Halkı kandırmışsınız, algı yönetimi yapmışsınız. 5 ay sonra artık yolun sonuna geldiğinizi gördünüz ve tasarruf tedbiri almak istediniz. Güzel. Peki bize anlattığınız bir tasarruf tedbiri midir? Hayır.

2024/04/12/para.jpg

‘Ellerinde bir veri yok’

Bakın bütün söylediklerine dair tam 45 dakika konuştular tek bir rakam vermediler. Ne kadar tasarruf yaptıklarının hesabını bile yapmadan basının önüne çıkmışlar. Bu kamu tasarruf tedbirlerinden ne kadar tasarruf yapacaklarına dair bir veri yok ortada. Niyet, sadece niyetlerini söylüyorlar. Bu niyetlerinin odaklandığı yer kamu hizmetleri ve kamu emekçileridir. Esas bakmaları gereken yere bakmamışlar; her zamanki gibi o neoliberal aşklarıyla yine emekçiye, emekçinin haklarına, toplumun kamusal haklarına göz dikmiş durumdalar ve tasarrufu orada arıyorlar.

'Her gün Diyarbakır'dan uçak kaldırırsanız ekonomi batar'

Tasarruf barıştadır. Siz barışa dair adım atmadığımız sürece ne bütçeyi düzeltebilirsiniz ne de ekonomi düzeltebilirsiniz. Her gün Diyarbakır’da o kadar uçak kaldırır, Kuzey Irak’ı, Rojava’yı bombalarsanız bu ülkenin ekonomisi batar. Dışişleri Bakanınız fellik fellik bölgede dolaşıp savaş kışkıştırıcılığı yaparsa bu ülke batar. Barış tasarruftur. Bu ülke barışa hazırdır. Bu ülke bu konuda tasarruf yapmaya hazırdır. 31 Mart’ta bunu dile getirmiştir. Bu tasarruftan kaçamazsınız.

‘Zenginden vergi almıyorsunuz’

11214.jpg

Zenginden vergi almıyorsunuz, finans sektöründen vergi almıyorsunuz, yüzde 70 dolaylı vergi alıyorsunuz, emekçilerin sırtına binmişsiniz hala diyorsunuz ki 'ben tasarruf yapacağım.' Gerçekten komik. Neden komik biliyor musunuz? Tasarruf yapacağınız yerlerden birisi taşıtlar. Yani kamudaki taşıtların sayısını ve yakıt giderlerini azaltacaklar böylece 3.4 trilyonluk bütçe açığına merhem olacaklar. Bu mümkün mü? Bunu ikincisi sınıf iktisat fakültesi talebesine söylerseniz size güler. Biliyorsunuz ben iktisat hocasıyım; Mehmet Şimşek gelse ‘derse gireceğim’ derse girme derim. Sınıfı bozarsın sen derim.

‘Hiçbir hedefini tutturamadı’

Dolasıyla iktisat bilmiyor. Bildiği iktisat aslında tükendi. Neoliberal iktisat onların amentüsü. Sermaye müritliği yaptıkları iktisat tükendi. 2008’de o iş bitti. Mehmet Şimşek hala 2008 dünya krizini, küresel krizini algılamaktan uzak. Meseleyi hala anlayamamış. ‘Eğer biz böyle bir bütçe yapmasıydık bütçe açığı yüzde 10’a çıkardı’ diyor. Bu kadar açık vermiş. 2,6 trilyon açıkla başlamış ‘yüzde 10’a çıkar’ diyor, zaten çıkıyor. Hiçbir hedefini tutturamadı. Enflasyon yüzde 70 olacak diye Mayıs’ta müjdesini vermiş.” (Haber Merkezi)

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.