Diyarbakır 8 yıldır bekliyordu: DEM’li belediye el attı

Diyarbakır 8 yıldır bekliyordu: DEM’li belediye el attı
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 8 yıldır rafta bekletilen Hafif Raylı Sistem Projesi’ni revize ediyor. Projenin yapım çalışmalarının bu yıl içinde başlatılması bekleniyor.

AMİDA HABER – Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kayyumların atandığı Kasım 2016’dan bu yana çalışması yapılmayan Hafif Raylı Sistem Projesi’ni (tramvay) raftan indirerek revize ediyor.

20 istasyondan oluşan Hafif Raylı Sistem Projesi’nin 14 kilometre uzunlukta Dağkapı’dan başlayıp, Kayapınar ilçesinde bulunan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine kadar uzanacak.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi planlanan projenin ihalesi ile yapım çalışmalarının bu yıl içinde yapılmasını hedefine koydu.

emrullah-gorduk.jpg

Proje Osman Baydemir döneminde hazırlandı

Hafif Raylı Sistem Projesi’ne ilişkin bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Emrullah Gördük, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Osman Baydemir döneminde yaklaşık 14 kilometre uzunluğunda Hafif Raylı Sistemle ilgili bir proje hazırlandığını hatırlatarak, zaman içerisinde bu projeyle ilgili çalışmalar başlatıldığını ancak kayyum ataması nedeniyle projenin hayata geçirilmediğini belirtti.

14 kilometre ve 20 istasyon olacak

Projenin 14 kilometre uzunluğunda ve 20 istasyondan oluştuğunu söyleyen Gördük, “Bir uçtan diğer uca 37 dakikalık bir süre öngörüyoruz. İlk etapta 20 araç alınacak, bunlardan 18 tanesi çalışacak, 2 araç yedekte bulundurulacak. İlk etapta günlük 75 bin yolcu taşınması planlanıyor. 2040 yılına kadar bu kapasite artırılarak devam edecektir” dedi.

emrullah-gorduk22.jpg

Proje ihalesi ve yapımı yapılacak

Projenin revizyonu ile ilgili çalışma başlattıklarını ifade eden Gördük, şunları söyledi: “Bu çalışmanın başında projenin revizyonu bulunmaktadır. Daha önceki projede depolama alanı olarak Sağlık Bakanlığı’na bağlı 100 dönümlük bir arazi düşünülmüştü. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın bize olumsuz yanıt vermesi, nüfus yoğunluk yerlerinin değişmesiyle bu projenin revizyona ihtiyacı olduğunu düşündük. Bununla ilgili çalışmayı 21 Mayıs Salı günü itibarıyla başlatmış bulunuyoruz. Proje revizyonu bittikten sonra proje ihalesi ve yapımını bu yıl içinde yapmayı kararlaştırdık.”

emrullah-gorduk11.jpg

‘Kent trafiği ve toplu taşımayı rahatlatacak’

Hafif Raylı Sistemin hayata geçirilmesi ile ilgili kentteki bütün sivil toplum örgütleri ve ilgili kurumlarla gerekli gerekli bilgi alışverişinin yapılacağına değinen Gördük, “Proje hayata geçtikten sonra, yurttaşların araç bekleme süreleri, rahat ve konforlu ulaşım hizmeti almaları konusunda önemli bir adım atılmış olacak. Ayrıca raylı sistem diğer ulaşım sistemlerinden daha ucuz olacağı için yurttaşlar ekonomik olarak daha rahat edecekler. Hafif Raylı Sistemin, kent trafiğine ve toplu taşımaya önemli bir rahatlama getireceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum