Diyarbakır Büyükşehir’de ilk: Kadınlara regl izni

Diyarbakır Büyükşehir’de ilk: Kadınlara regl izni
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden bir ilk. Kadınlar regl izninden yararlanabilecek.

AMİDA HABER- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) arasında çalışanların sosyal ve mali haklarında önemli değişikliklerin yapıldığı Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı. 1 Haziran 2024 ile 31 Aralık 2025 tarihleri arasında geçerliliği olacak sözleşme çalışanlara geniş haklar getiriyor. Sözleşmede İlk kez kadınlara regl izni yer alıyor.

Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Bel-Sen yetkilileri sözleşmeyi imzalamak amacıyla bir araya geldi. Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Vekili Ayhan Karatekin, Tüm Bel-Sen yetkilisi ve Genel Merkez Genel Sekreteri İzzettin Alpergin, Genel Merkez Genel Hukuk ve Sözleşme Sekreteri Zeynep Sarıkaya Altun, Hukuk ve TİS Sekreteri Çağla Sanay ve Tüm Bel-Sen Amed Şubesi Eş Başkanı Mehmet Candar arasında imzalar atıldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Emrullah Gördük ve Genel Sekreter Yardımcısı Reşat Bakan da imza töreninde bulundu.

belediye-is.jpg

Kadınlara regl izni

Sözleşmeye göre, çalışanlara yılda dört defa ikramiye verilmesi güvence altına alındı. Sosyal denge tazminatı her ayın 15’inde verilmek üzere yenilendi. Kadın çalışanlara 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde; engelli emekçiler de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda birer (1) gün idari izinli sayılacak. Çok eşli evlilik yapan personelin sözleşmeden faydalanamayacağı kaydedildi. Kadın çalışanların ayda bir gün regl izni kullanacağı belirtildi.

diyarbakir-belediye-is.jpg

Tüm Bel-Sen’den teşekkür mesajı

Tüm Bel-Sen Diyarbakır Şubesi, TİS’in imzalanmasına ilişkin teşekkür mesajı yayımladı. Mesajda, “01/06/2024 -31/12/2025 arasında TÜM BEL-SEN ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Hem sosyal haklarda hem de mali haklarda kazanım sağlayan bu sözleşmede emek ve emekçiden yana tavır alan kimseyi ötekileştirmeden, kutuplaştırmadan, eşitliği, adaleti, demokratik değerleri ve liyakati esas alan Belediye eş başkanlarına, Başkan Vekiline, Belediye yönetimine TÜM BEL-SEN Amed şubesi olarak hem emekçiler adına teşekkür ediyoruz” denildi. (HABER MERKEZİ)

Benzer Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.