Diyarbakır’da salgın alarmı: Servislerin yüzde 35’i doldu

Diyarbakır’da salgın alarmı: Servislerin yüzde 35’i doldu

Bulaşıcılığı yüksek olan Rotavirüs nedeniyle Diyarbakır Kadın Hastalıkları Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde servislerin yüzde 35’i ishal vakası ile doldu. Hekimler, el hijyenine dikkat edilmesi uyarısı

AMİDA HABER - Bağırsak enfeksiyonuna ve ishale neden olan Rotavirüs nedeniyle Diyarbakır alarmda. Doğu Pediatri Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet Asena, havaların ısınması ile ishal salgınının başladığını, vakaların büyük bir kısmının da Rotavirüs olduğunu açıkladı.

'Günde 4-5 hasta yatırıyoruz'

Asena, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde servislerde yatışı yapılan hastaların yüzde 35’inin ishal vakası olduğunu belirterek, “Günde ortalama 4-5 hasta yatışı yapıyoruz. Yatan 3 hastadan biri ishal vakası Bir o kadar da acil serviste gözlem altında tuttuğumuz hasta var. Servislerin yüzde 35’i ishal vakası. 2-8 yaş arası çocuklarda sık görülüyor” dedi.

diyarbakir-cocuk-hastanesi.jpg

‘Sıvı kaybı ölüme neden olabilir’

Rotavirüste dışkılama sayısının 30’a kadar çıktığına işaret eden Asena, “Rotavirüs enfeksiyonunda günde 30 civarı dışkılama oluyor. Buna bağlı olarak sıvı kaybı çok oluyor. Çocuğun hem ishal hem kusması varsa, muhakkak damardan sıvı alması gerekiyor. Çocukları gözlem altına almamızdaki neden sıvı kayıplarını yerine koymaktır. Çünkü çocuklarda sıvı kaybı, ölüme kadar götüren bir sürece yol açabiliyor” dedi.

‘El hijyenine dikkat’

Rotavirüsün dışkılama yolu ile bulaştığını belirten Asena şu uyarılarda bulundu: “Emzirilen bebeklerde ebeveynin bakım yaptıktan sonra mutlaka elini yıkaması gerekiyor. Daha büyük çocuklarda, temasdan sonra elin yıkanması gerekiyor. Ayrıca, hasta çocuğun evin diğer bireylerinden uzak tutulması gerekiyor. Tuvalet, havlu gibi kişisel eşyaların ayrılması şart.”

Aşı önemli

Rotavirüs aşısının önemine işaret eden Asena, “Aşıyı muhakkak öneriyoruz. Rotavirüs aşısı olan çocuklar da hastalığı geçiriyor ama aşı şiddetini azaltıyor. El hijyeni ve aşı çok önemli” dedi. (Haber: Gönül Morkoç)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.