Diyarbakır’daki 1056 muhtardan sadece 7’si kadın: ‘Abi’ diyorlardı!

Diyarbakır’daki 1056 muhtardan sadece 7’si kadın: ‘Abi’ diyorlardı!
Diyarbakır ve ilçelerde 31 Mart yerel seçimlerinde iş başına gelen 1056 erkek muhtardan sadece 7’si kadın. 2019 seçimlerinde sayısı 1 olan kadın muhtar, bu seçimlerde yükselerek 7 oldu.

AMİDA HABER - Kadınlar her alanda var olmaya, sayılarını artırmaya çalışıyor. Diyarbakır merkez ve ilçelerden toplam 1049 erkek, 7 kadın muhtar bulunuyor. Diyarbakır’da 10 yıl boyunca tek bir kadın muhtar bulunurken, 31 Mart seçimlerde sonra 6 kadın muhtar daha eklenerek 7’e ulaştı.

Hangi mahalleleri kadınlar yönetiyor?

31 Mart seçimlerinde kent merkezi Bağlar İlçesi Şeyhşamil Mahallesi'nde Çiçek Gözen, Yenişehir İlçesi Yolaltı Mahallesi'nde Suzan Altıntaş, Kooperatifler Mahallesi'nde Fatima Kantar, Şehitlik Mahallesi'nde Sadiye Sebat, Körhat Mahallesi'nde Dilek Dere, Muradiye Mahallesi'nde Dilek Demir ve Sur İlçesi Lalebey Mahallesi'nde Şener Çelik olmak üzere 7 mahallede muhtarlık kadınlara geçti.

‘Şimdi biz size muhtariye mi diyeceğiz’

muhtar-dilek.jpg

2 dönem boyunca Diyarbakır’ın tek kadın muhtarı olan Muradiye Mahallesi Muhtarı Dilek Demir, kadın sayısının artmasına sevindiğini söyledi. Seçildiği dönem tek kadın olduğu için yaşadığı zorlukları anlatan Demir şunları söyledi: “İlk dönemler, ağız alışkanlığından ‘Abi’ diyenler oluyordu. ‘Şimdi biz size ne diyeceğiz, muhtariye mi diyeceğiz’ diyenler oldu. Kendimi kabul ettirmem biraz zaman aldı. İlk zaman ki korkularım gitti. Mahalleli ile iç içeyim. Herkesin hayatına değinmeye çalışıyorum. Bu sene 7 kadın muhtar olduk. Eskiden sadece erkek vardı, şu an ise hem sağımda hem de solumda bir kadın var. Hepsi ile irtibatım var. Her konuda danışıyorlar, onlara yardımcı oluyorum. Birilerine öncülük olmak, örnek olmak, rol model olmak çok güzel” dedi.

‘Muhtarlık için kadınlar ikinci planda kalıyor’

fatime-muhtar.jpg

Yenişehir İlçesi’nde bu dönem görev yapacak 3 kadın muhtardan biri olan Kooperatifler Mahallesi Muhtarı Fatima Kantar, ilk çalışmasına muhtarlık dairesini mora boyamakla başladı. Yakınlarının yoğun isteği ile aday olduğunu söyleyen Kantar: “4 erkek muhtara karşı tek kadın muhtardım. Rakiplerime bin 500 fark attım. ‘Biz oyumuzu Abdulkadir babaya vereceğiz’ diyen çok oldu. Ben de sizin bir anneniz olurum dedim. ‘Abdulkadir babayı devirdin çok yazık oldu’ dediler. Muhtarlık seçimi çok stresli geçti. Muhtarlık için genelde kadınlar ikinci planda kalıyor. Seçimlerden sonra kadın sayısı artması Diyarbakır için güzel bir gelişme oldu. Mahalleye kadın eli değer diye başvurdum. Kadınlar için çok güzel planlarımız. Belediyelerle birlikte hareket ederek, kadın kıraathanesi açmayı düşünüyorum. Ben seçildikten sonra erkeklerin eşlerine karşı bakış açısının değiştiğine şahit oldum. Kadınlara bir özgüven geldi. Bu beni sevindirdi” diye konuştu. (Zelal Sinayiç)

İlgili Haberler
Benzer Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.