Taşçıer: Diyarbakır’da ulaşım içler acısı

Taşçıer: Diyarbakır’da ulaşım içler acısı

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Diyarbakır’da hafif raylı sistem yapılmadığı için ulaşımın içler acısı bir durumda olduğunu söyledi.

AMİDA HABER - HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Meclis’te konuştu. Diyarbakır’daki sıkıntıları anlatan Taşçıer, Kürtlerin yaşadığı yerleşim yerlerinde güvenlik güçlerinin hukuk tanımadığını söyledi. Taşçıer, “HDP ve diğer partilere ise etkinlikleri yapamamaları için her türlü yolu denemektedirler. Milletvekillerini çembere almakta, hareket alanlarını engellemektedirler; bu şiddet uygulamalarını günden güne de fazlalaştırmaktadırlar” dedi.

Gözaltı ve tutuklamalar

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ile Diyarbakır İl Başkanı’nın tutuklanmasını hatırlatan Taşçıer, “Güvenlik güçlerinin bu hukuksuz uygulamaları her alana sirayet etmekte ama AKP iktidarı yalnız bununla da kalmamakta; aynı zamanda, ekonomik alanda da bölgeyi iyileştirmeyle, Kürt illerini iyileştirmeyle ilgili herhangi bir çalışması bulunmamakta. Kürt illerinin, bölgenin ortalama işsizlik oranı Türkiye'deki ortalamanın 2, hatta 3 katının üstünde olduğunu görüyoruz; işsizlik alabildiğine fazlalaşmış. Sadece mevsimlik işçilerin olduğunu biliyoruz ve mevsimlik işçiler de bir şekliyle inşaat mevsimlerinde veya fındık toplama gibi mevsimlerde gider, sonra gelir; üç ay, beş ay, altı ay evde işsiz bir şekilde kalır” diye konuştu.

‘Yatırım yok’

AK Parti iktidarının Kürt illerine yatırım yapmadığını belirten Taşçıer şunları söyledi: “Diyarbakır 2 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip, ulaşımı içler acısı, raylı sistem yok. Her seçim öncesi billboardlarda ‘Raylı sistem var’ denilir, sonrasında her şey gibi unutulur. Ulaşım dahi yapılamaz bir durumdadır, minibüsler ya da eski belediye otobüsleri tıklım tıklım dolu bir şekilde gidiyor. Güvenlik sorunu olsun, ekonomik sorunlar olsun, ulaşım sorunu olsun, sağlık sorunu olsun ve bu sorunların tümünü çözebilmenin bir tek yolu vardır, o da Kürt meselesinin bir an önce çözülmesi konusunda bu Meclisin görev üstlenmesidir.” (Amida Haber)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.