HDP’li Osman Baydemir: Diyarbakır’a dönmek için valizimi hazırladım

HDP’li Osman Baydemir: Diyarbakır’a dönmek için valizimi hazırladım

Hakkında açılan davalar nedeniyle yurt dışında bulunan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve eski Milletvekili Osman Baydemir, “Diyarbakır’a dönme planım hep oldu. Valizleri gerçekten hazırladım" dedi.

AMİDA HABER- Lozan Antlaşması’nın 100. yıldönümü dolayısıyla İsviçre’nin Lozan kentinde uluslararası bir konferans düzenlendi. Konferansa katılan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve eski Milletvekili Osman Baydemir Rudaw TV’ye konuştu.

Lozan anlaşması Ortadoğu’nun kimyasını bozdu

Lozan anlaşmasıyla ilgili konuşan Baydemir, “Her şeyden önce bu konferans benim açımdan bir anma değil, Lozan Antlaşması'na karşı bir protestodur. Lozan başka bir yönüyle bazı devletlerinin kuruluş tapusudur. Lozan bazı devletlerin kuruluş tapusu, Kürt ve Kürdistan’ın ise kefeni olmuştur. Kürdistan’ı dört parçaya böldüler her bir parçasına kefen giydirdiler. Lozan’ın 100. yılında dört parça Kürdistan’daki Kürtler hiçbir zaman Lozan Antlaşması'nı kabul etmedi. Sürekli, milletçe varlığı ve siyasi talepleri için tepkisini ortaya koydu, gösteriler, protestolar düzenledi. Bu antlaşma büyük acılara, sürgünlere ve çok derin çelişklilere neden oldu. 100 yıldır “barış” adına yapılan bu anlaşma yüzyıllık bir savaşa neden oldu. Ortadoğu’da Kürt ve Türkler, Arap ve Kürtler arasına mesafe girmesine yol açtı. Derin bir ırkçılığa sebebiyet verdi. Bu antlaşma, Ortadoğu’nun kimyasını bozdu.

osman-baydemir1.jpg

Mustafa Kemal Kürtlere en büyük ihaneti yaptı

Bir kez daha Kürtler komşuları tarafından kandırılmasın. Kuzey Kürdistan’da o dönem özellikle Kürt aşiretleri, şeyhleri, beyleri, melleleri, parlamenterleri, halkın önderleri ne yazık ki Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerine kandılar. Bana sorarsan 1919-20-21 yıllarında, Sevr Kürtlere bazı haklar tanıdı. Lozan Antlaşması o hakları da ortadan kaldırdı. Mutafa Kemal ve arkadaşları 1924 anayasası ile Kürtlere en büyük ihaneti yaptılar. Anayasada tanınan özerklik-otonomi hakkı kaldırıldı. Çünkü Kürtler yazılı bir anlaşma yapmamışlardı” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır'a gitmek için valizim hazır

Diyarbakır’a dönme planının her daim olduğunu belirten Baydemir, “Osman Baydemir: Valizleri gerçekten hazırladım. Zaten tüm evim bir valizin içerisinde. Elbetteki var. Ve benim rüyam Diyarbakır, benim rüyam Erbil, Süleymaniye, Elazığ, Efrin, benim rüyam Kürt ve Kürdistan’dır. Kamışlo’dur. Benim rüyam yabancı bir ülke değildir. Evet bedenen buradayım, bedenim özgürdür. Ama ruhum Kürdistan’da. Ruhumun bir parçası Kürdistan cezaevinde. Çünkü arkadaş ve dostlarım cezaevinde. Bu dava bir milletin kutsal davası. Ama bir elle olmaz. Tüm Kürtlerin elleri birleşmeli. Bir kez daha tekrarlıyorum; Kürdistan’ın tüm kazanımlarını gözümüzün nuru gibi korumalıyız. Tehlikelere maruz bırakmamalıyız. Adım adım geliştirmeliyiz. Ancak bu kazanımlardan tüm Kürtler faydalanabilmelidir, tüm Kürtlere moral ve maniviyet aşılanmalıdır. Gerçekleşene kadar daima tekrarlayacağım; Kuzey, Güney, Rojava, Rojhılat Kürtleri biribirimize mecburuz. Her zamankinden daha fazla birbirimize muhtacız. Çünkü kaderlerimiz birbirine bağlı. Kopamayız, kurtuluşumuz da birbirimize bağlı. Maalesef bir parçanın kaybetmesi diğerini de etkileyecektir. Bir parçadaki kazanım diğer parçayı da etkileyecektir. Bu ittifakımızla bağlantılı” ifadelerini kullandı.

Kürtler seçimlerde aday çıkartmalıydı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kürtlerin aday çıkarması gerektiğini belirten Baydemir, “Türkiye’de Kürtlerin cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda aday çıkarması ve Kürt siyasi partilerinin onu desteklemesi önemliydi” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.