İran nükleer enerji üretiminde artış

İran nükleer enerji üretiminde artış
İran, geçen yıl 6.6 teravat saat nükleer enerji üreterek bu alanda dünyada 30. sıraya yükseldi.

İran nükleer enerji üretiminde artış. İran, geçen yıl 6.6 teravat saat nükleer enerji üreterek bu alanda dünyada 30. sıraya yükseldi.

İRNA Haber Ajansının, Enerji Enstitüsü’nün yeni yayımladığı "Dünya Enerji İstatistikleri İncelemesi" raporuna dayandırdığı haberine göre İran, 2023 yılında 6.6 teravat saat nükleer enerji üreterek yüzde 1'lik bir artış kaydetti.

İran, ürettiği bu enerjiyle 33 ülke arasında 30. sırada yer aldı.

İran'ın nükleer enerji üretimi, 13. hükümet döneminde yaklaşık yüzde 5 artış gösterirken, 2020 yılında yani 12. hükümetin son yılında 6.4 teravat saat nükleer enerji üretilmişti.

2023 yılında İran dahil sadece 33 ülke nükleer enerji üretirken dünyada toplam üretilen nükleer enerji 2737 teravat saat oldu. Böylece bir önceki yıla göre yüzde 2.2'lik bir artış kaydedildi.

ABD, nükleer enerjiyi en fazla kullanan ülke konumunda

İran'ın dünya nükleer enerji üretimindeki payı sadece yüzde 0.2'dir. Amerika, İran'ın nükleer faaliyetlerine karşı çıkmasına rağmen, dünyadaki nükleer enerjinin yüzde 29'unu üreterek en büyük üretici konumunda. Fransa, yüzde 12.4 ile Çin'in ardından üçüncü sırada yer alırken, Çin yüzde 15.9 ile ikinci sırada bulunuyor.

Son dönemde nükleer enerji üreticileri arasına katılan Birleşik Arap Emirlikleri, 2023 yılında 32 teravat saatten fazla nükleer enerji üretti. Bu rakam, bir önceki yıla göre yüzde 60'lık bir artışa denk geliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.