UNICEF: Gazze'de 3 bine yakın çocuk ölüm riskiyle karşı karşıya

UNICEF: Gazze'de 3 bine yakın çocuk ölüm riskiyle karşı karşıya
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), İsrail’in devam eden saldırganlığı nedeniyle Gazze'de çocukların içinde bulunduğu trajik duruma değinerek, 3 bin çocuğun ölüm riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

UNICEF: Gazze'de 3 bine yakın çocuk ölüm riskiyle karşı karşıya. UNICEF, Gazze’de 3 bin çocuğun ölüm riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

ÇOCUKLAR ÖLÜM RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA

UNICEF, yaptığı açıklamada, İsrail’in güneydeki Refah şehrine saldırısı sonucunda Gazze'de 3 binden fazla çocuğun yetersiz beslenmeden muzdarip olduğunu ve gerekli tedaviyi alamadıkları için ölüm riskiyle karşı karşıya olduklarını bildirdi.

KORKUNÇ İSRAİL ŞİDDETİ

UNICEF, “Gazze Şeridi'nin kuzeyine gıda yardımı ulaştırılmasında hafif bir iyileşme olduğunu, güneye insani yardım erişiminin önemli ölçüde azaldığını, bunun da daha fazla çocuğu yetersiz beslenme riskine maruz bıraktığını" belirterek, “korkunç İsrail şiddeti ve yerinden edilme, ailelerin sağlık tesislerine ve hizmetlerine erişim olanağını etkiliyor." dedi.

Buna karşılık UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Adele Khader şunları söyledi:

“Gazze Şeridi'nden gelen korkunç görüntüler, devam eden gıda sıkıntısı ve sağlık tahribatı nedeniyle çocukların ailelerinin gözleri önünde öldüğünü gösteriyor”

3 bin çocuğun tedavisinin hızlı bir şekilde yeniden başlatılması gerektiğini vurgulayan Khader, aksi takdirde bu çocukların ciddi hastalıklara yakalanacağını, yaşamı tehdit eden komplikasyonlar geliştireceğini ve katledilen çocuklar listesine gireceklerini kaydetti.

ÇOCUKLARIN EN ÇOK İHTİYACI OLAN ŞEY; ATEŞKES

Hastanelerin bombalanması ve hizmet dışı kalması ile birlikte tedavi ve tıbbi malzeme kıtlığı sonucu daha fazla çocuk ölümlerine tanık olacaklarını vurgulayan Khader, örgütün önceden hazırlanmış yardımları getirmesine ve geçişlerin açılmasına izin verilmesini talep ederek, çocukların en çok ihtiyacı olan şeyin Gazze Şeridi'nde ateşkes olduğunu sözlerine ekledi.

BM kuruluşları, etkilenen bölgelere ulaşmak için insani önlemler ve uluslararası çabalar alınmazsa, Gazze Şeridi sakinlerinin önümüzdeki Ekim ayına kadar “felaket düzeylerde” gıda güvensizliğiyle karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarıyor.

BM'nin işgal altındaki topraklardaki insan hakları raportörü Francesca Albanese, İsrail’in, Gazze'deki Filistinlilerin öldürülmesini ve aç bırakılmasını meşrulaştırmak için esirlerini bir 'kamuflaj' olarak kullandığını, aynı zamanda Filistinlilere yönelik şiddeti yoğunlaştırmaya devam ettiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.