Asgari ücret arttı: Özel okul öğretmenleri endişeli

Asgari ücret arttı: Özel okul öğretmenleri endişeli

Asgari ücret zammının özelde çalışan öğretmenlerin maaşlarına yansımayacağını belirten Diyarbakır’daki Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Üyesi Şeyhmus Kaya, taban maaş uygulaması istedi.

AMİDA HABER- Türkiye’de geçtiğimiz hafta hükümet, asgari ücreti 5 bin 500 liradan 8 bin 500 liraya yükseltti. Diyarbakır’daki 50’inin üzerinde özel okul ve 400’ün üzerinde (kayıtlı-kayıtsız) kurs merkezinde çalışan öğretmenler, bu miktarın maaşlarına yansımayacağından endişe ediyor. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Üyesi Şeyhmus Kaya, “Binlerce eğitimci yeni belirlenen asgari ücretin altında kaldı. Çok az sayıda kurum dışında iyileştirme yapacak kurum maalesef yok” dedi.

Taban maaş uygulaması

Özel sektörde çalışan öğretmenler için “taban maaş” uygulamasının getirilmesini isteyen Kaya, şunları söyledi: “Taban maaş uygulamasının acilen hayata geçirilmesi gerekiyor. Eşit işe eşit ücret istiyoruz. Yasal olarak hiç kimse asgari ücretin altında çalıştırılamaz. Günün şartlarında bir eğitimcinin bırakın asgari ücretin altında kalmayı iki katını alması bile yeterli değildir. Bu nedenle bu süreçte eğitim emekçilerinin emeklerine her zamankinden daha fazla sahip çıkmaları gerekmektedir. Bu konuda sendikamız destek isteyen herkesin yanında olacaktır.”

(Amida Haber-Özel)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.