Dicle Tıp'ta taşımalı eğitim!

Dicle Tıp'ta taşımalı eğitim!

Dicle Tıp’ta mevcutları 350’ye yükselen birinci sınıf öğrencileri, derslik yetmeyince, Kardiyoloji Hastanesi’nin konferans salonuna ders görmeye başladı. Uygulamalı dersler için ana binaya gitmesi gereken öğrenciler, ulaşımda sıkıntı yaşıyor.

AMİDA HABER- Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne ‘doktorluk’ heyecanı ile giren birinci sınıflar kötü bir sürprizle karşılaştı. Tıp fakültesi geçen yıl 241 olan kontenjanı bu yıl 257’ye yükseltti. Geçen yıl yatay geçiş ile fakülteye 3 kişi bu yıl ise 25 kişi geldi. Geçen yıl ders tekrarı yapan öğrenci sayısı da bu yıl 68’e yükseldi. Alttan ders alanlar ve yatay geçişle gelen öğrenciler nedeniyle, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde birinci sınıfların mevcudu, bir anda 260’tan 350’ye yükseldi.

dicle.jpg

Sınıflar yetmedi

Mevcutlar, 350’ye yükselince Tıp Fakültesi Ana Binası’nda derslik yetmedi. Üniversite yönetimi soruna çözüm bulabilmek için birinci sınıfları, kampüsün dışındaki Kardiyoloji Hastanesi’nin konferans salonuna taşıdı. Öğrenciler, uygulamalı dersler için, Kardiyoloji binasından, Tıp Fakültesi ana binasına kendi olanakları ile gidiş geliş yapıyor. Doktor adayları, sıkıntının giderilmesini istiyor.

Kantin ücretleri pahalı

Kardiyoloji Hastanesi’nde öğrenci kantini olmadığı için öğrenciler, hasta ve hasta yakınlarının alışveriş yaptığı kantinden ihtiyaçlarını gideriyor. Öğrenci kantinine göre, fiyatlar daha pahalı olduğu için, kendi fakülte binaları yerine, Kardiyoloji Hastanesi binasında ders görmek, öğrencilere ekstra maliyet oldu.

Sorunu çözeceğiz’

Konu ile ilgili Amida Haber’e bilgi veren Dicle Üniversitesi yetkilileri, Kardiyoloji’nin salonu büyük olduğu için öğrencileri oraya aldıklarını söyledi. Yetkililer şu bilgileri verdi: “Önümüzdeki hafta, sorun ana binaya gelecek şekilde çözülecek. Bu yıl ciddi bir kontenjan artışı yok. Sadece 16 kişilik bir kontenjan artışı var. Ama alttan ders alanlar, aftan gelenler ve yatay geçişle gelenler sayıyı yükseltti. Önümüzdeki hafta, ana binaya alacağız öğrencileri. Kardiyoloji binasında devam etmesi durumunda, bizim araçlar var. Onlarla çözmeye çalışacağız. Aslında, ana bina ile çok uzak bir mesafe değil. Ama kısa mesafe olduğu için, belediye otobüsleri almak istemiyormuş. Sorunu önümüzdeki hafta muhakkak çözeceğiz.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.