Kürtçe için Erdoğan’a çağrı: 2 bin öğretmen atansın

Kürtçe için Erdoğan’a çağrı: 2 bin öğretmen atansın

Kürtçe öğretmen ataması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunan Kürt Dil Hareketi (HEZKURD) Genel Koordinatörü Fevzi Bulgan, 2 bin atama yapılmasını talep etti.

AMİDA HABER- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sevgili vatandaşlarım, eğitim camiamızın değerli üyeleri, buradan sizlerle bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Eğitim sistemimizin kalitesini artırmak, eğitim kadromuzu daha da güçlendirmek için 45 bin yeni öğretmen ataması yapacağız” diyerek 45 bin öğretmen ataması yapacağız demişti.

'2 bin Kürtçe öğretmen atansın'

Sosyal medya hesabından açıklama yapan HEZKURD Koordinatörü Fevzi Bulgan, Erdoğan’ın konuşmasını hatırlatarak, “2 bin tanesi Kürdoloji mezunu Kürtçe öğretmenlere ayrılsın!” fadelerini kullandı.

Kürtçenin Kurmancî ve Kirmanckî/Zazakî lehçeleri, “Yaşayan Diller ve Lehçeler” (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) dersi kapsamındaki seçmeli dersler arasında yer alıyor. Türkiye’de, Eylül 2012’de yayımlanan yönetmenlikle yabancı dil kontenjanında “Yaşayan Diller ve Lehçeler” adı altında Kürtçe seçmeli dersi, Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) müfredatına girdi.

Kürtçe kurslar engelleniyor

Müfredat, 12 yıllık mecburi Türkçe eğitiminin 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflarında, öğrencilerin bir sınıf ya da yeterli grup oluşturacak sayıya ulaşması halinde haftada 2 saat Kürtçe (Kurmancî/Kirmanckî) ders alınabileceği yönündeydi. Aynı yıl 28 ilde Kürtçe (Kurmancî/Kirmanckî) dersini 18 bin 847 öğrenci seçti ancak geride kalan zaman içerisinde değişik gerekçelerle özel Kürtçe kurslar engellendiği gibi okullarda da Kürtçe seçmeli derslere devam edilmedi.

MEB’in “Kürtçe Seçmeli Ders Haritası”na göre, birçok ilde 10 sayısına ulaşılamadığı için Kürtçe seçmeli ders olarak okullarda yerini alamadı.

Seçmeli Kürtçe dersini talep eden öğrencilerin ailelerine göre ise kimi okul müdürleri yeterli derslik olmadığı için öğrencilere Kürtçeyi seçtirmedi, kimilerine göre de Kürtçe öğretmeni olmadığı için Kürtçeyi seçenler başka derslere kaydırıldı.

Şu anda Türkiye genelinde sadece 79 Kürtçe öğretmeni ders veriyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.