Aracı olan herkesi ilgilendiriyor: Zorunlu Trafik Sigortasında yeni dönem

Aracı olan herkesi ilgilendiriyor: Zorunlu Trafik Sigortasında yeni dönem
SEDDK'nin, zorunlu trafik sigortası olarak bilinen Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında 2023 Aralık'ta duyurulan hasar maliyet endeksi uygulamasına bugün 1 Mayıs itibarıyla başlandı. İşte detaylar…

AMİDA HABER - Zorunlu trafik sigortasında Mayıs poliçeleri, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (SEDDK) 1 Mayıs'ta devreye aldığı hasar maliyet endeksine göre azami yüzde 3 artışla kesileceği belirtildi.

SEDDK'nin, zorunlu trafik sigortası poliçeleri için 2023 Aralık'ta duyurduğu hasar maliyet endeksi uygulamasına bugün itibarıyla başlandı. SEDDK’nin değişen ekonomik koşulları göz önünde bulundurarak, sigortalının menfaatlerinin korunması ve hasar prim dengesinde sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla bu uygulamaya geçtiği belirtiliyor.

Fiyat değişimleri prim için referans olacak

Zorunlu trafik sigortası primlerinin belirlenmesinde referans noktası olacak endeks, her ay asgari ücret, yedek parça, bakım-onarım ve motorlu araçlardaki fiyat değişimleri dikkate alınarak hesaplanacak. Böylece ödenecek prim miktarında, araçların modeli, yaşı ve ikamet edilen bölgenin yanı sıra endeksi oluşturan fiyatların değişimleri de etkili olacak.

2024/04/09/diyarbakir-kaza-minibus.jpg

Hasar endeksi nasıl hesaplanacak?

Hasar maliyet endeksinin hesaplanmasında aylık olarak, asgari ücret artış oranının yüzde 45'i, Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı harcama endeksinde yer alan yedek parça ve aksesuarlar fiyat artış oranının yüzde 30'u, aynı endeksteki motorlu araçlar fiyat artış oranının yüzde 15'i ve kişisel ulaştırma araçlarının bakım ve onarım fiyat artış oranının yüzde 10'u dikkate alınarak hesaplanacak.

SEDDK tarafından yayımlanan genelgede, hasar maliyet endeksine göre hesaplanan mayıs ayı prim artışı azami yüzde 3 olarak belirlenerek yürürlüğe girdi. Bu durumda sigorta şirketleri, zorunlu trafik sigortası poliçe ücretlerinde mayıs ayında en çok yüzde 3 artış yapabilecek. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.