Sulama otomasyonu yatırımları ülke geneline yayılacak

Sulama otomasyonu yatırımları ülke geneline yayılacak
Tarım ve Orman Bakanlığı, tarlalarda su tüketimini düşürerek israfı önleyen ve tarımsal verimliliği artıran sulama otomasyonu yatırımlarını ülke geneline yaymak için çalışma yürütüyor.

Sulama otomasyonu yatırımları ülke geneline yayılacak. İsrafı önleyen ve tarımsal verimliliği artıran sulama otomasyonu yatırımları yayılıyor.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün (DSİ) sulama alt yapısı uygun olan bölgeleri tespit ederek yapay zeka destekli sulama otomasyonu çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

ÇALIŞMALAR UZUN YILLARDIR SÜRÜYOR

Bakanlık bünyesindeki DSİ Genel Müdürlüğü, tarlalarda su tüketimini düşürerek israfı önleyen, bitkilerin sağlıklı büyümesini sağlayan ve tarımsal üretim verimliliğini artıran sulama otomasyonu çalışmalarını uzun yıllardır sürdürüyor.

Yapay zekâ destekli otomasyon çalışmaları kapsamında; toprak nem sensörleri, hava durumu istasyonları ve bitki ölçüm cihazları gibi sensörler sayesinde tarım arazilerindeki nem düzeyi, hava koşulları ve bitkilerin durumu gibi önemli veriler toplanıyor.

Elde edilen veriler bulut tabanlı platformlarda işlenerek çiftçilere gerçek zamanlı sulama imkânı sunuyor. Böylece çiftçiler bitkilerin sulama gereksinimlerine ilişkin daha hassas bilgileri sağlıyor ve su kaynaklarını israf etmeden verimli bir şekilde kullanabiliyor.  Ayrıca ürün veriminde de artış yaşanıyor.

PROJE FARKLI İLLERDE UYGULAMAYA GİRDİ

DSİ Genel Müdürlüğü, birçok avantajı beraberinde getiren sulamada otomasyon çalışmaları kapsamında;

Adana İmamoğlu Sulaması 4. Kısıma 3 bin 333 hektar,

Afyonkarahisar- Çay- Selevir Sulamasında 410 hektar,

Afyonkarahisar Çobanlar- Seyitler Sulamasında 250 hektar ve Denizli Hasanbeyler Göleti Sulamasında 212 hektar alana ait projelerde otomasyon sistemlerini tamamlayarak işletmeye aldı.

Ayrıca 58 bin 832 adet sayaç, sulama otomasyonunu desteklemek için kullanılmaya başlandı.

2024 yılı içinde otomasyon şartnamesi hazırlama çalışmalarına başlayan DSİ Genel Müdürlüğü, yürürlüğe girecek şartnameye göre otomasyona geçilecek projeleri belirleyecek.

Türkiye'de su tasarrufu için yapısal tedbir çalışmaları kapsamında sulama otomasyonu uygulamalarını hayata geçiren DSİ, kapalı sistem sulama alanlarında ön yüklemeli sayaç kurulumu ve hacim esaslı ücretlendirmenin yaygınlaştırılması gibi faaliyetleri de yürütüyor.

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, küresel iklim değişikliğinin gündemde olduğu bir dönemde DSİ'nin çalışmalarının büyük önem taşıdığını belirtti.

"Suyun olduğu yerde hayat var. Suyun olduğu yerde bereket var. Suyun olduğu yerde medeniyet var. Bu sebeple DSİ yatırımlarının aratarak devamı, kapımıza kadar gelen küresel iklim değişikliği ile mücadele adına elzemdir." ifadelerini kullanan Yumaklı, suyu verimli ve tasarruflu kullanmanın önemine işaret etti.

TASARRUF VE VERİMDE ARTIŞ

Bakan Yumaklı, DSİ'nin büyük su yatırımları yaptığının altını çizerek, tarımsal sulamanın verimli ve etkin yapılması için kurum tarafından büyük projelerin hayata geçirildiğini dile getirdi. Sulamada otomasyonunun su kullanımında tasarruf ve verimde artış sağladığına dikkati çeken Yumaklı, şu değerlendirmede bulundu:

“DSİ Genel Müdürlüğümüz, sulamada otomasyon için uzun yıllardır çalışıyor.  2023 yılından bu yana da sulama alt yapısı uygun olan her bölge müdürlüğünde bir otomasyon çalışması yapılması yönünde gayretimiz sürüyor.

Otomasyon uygulamasının küçük bir sulama tesisinde ya da sulama tesisinin bir kısmında yapılabileceği göz önünde bulundurularak bölge müdürlüklerimizin sorumluluk alanında yer alan işletmede olan kapalı sulama tesislerinden otomasyon uygulaması yapılabilecek sulamaların tespiti üzerinde çalışılmaktadır.

Sulama otomasyonunun ülke geneline yayılması için planlamalarımıza devam ediyoruz”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.