Diyarbakır’da işten çıkarılan 203 işçi için eylem!
AMİDA HABER- Memur Sendikaları Konfederasyonu (BEM-BİR-SEN) Diyarbakır İl Başkanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. Hak-İş Sendikası’na bağlı Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı Ercan Kahraman, seçimlerin ardından 203 işçinin işten çıkartıldığını söyledi.
‘Hiçbir haklı sebep gösterilmedi’
Kahraman “Yönetimleri DEM Parti'ye geçen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar Belediyesi, Sur Belediyesi, Bağlar Belediyesi, Yenişehir Belediyesi ve Ergani Belediyesi'nin ilk icraatları emekçileri işsiz bırakmak oldu. Bugüne kadar; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 10, Bağlar Belediyesi 160, Kayapınar Belediyesi 10, Sur Belediyesi 14, Ergani Belediyesi 24 ve Yenişehir Belediyesi'nden 12 olmak üzere toplamda 230 emekçi hiçbir haklı sebep gösterilmeksizin ekmeğinden edildi” dedi.
Diyarbakır’da kayyımın borçları belediye binasına asıldı: İşte borç miktarı!
‘Üyelerimizi işlerine iade edin’
Kahraman işçilerin işe iadesini isteyerek şu ifadeleri kullandı: “Partinizin yine 2024 yerel seçimler bildirisinde yer alan "Yerel yönetim mekanizmalarımızda hiçbir emekçinin baskı ve mobbinge maruz kalmasına göz yummayacak, herkesin insani koşullarda çalışması için uygun ortamlar oluşturacağız’ ifadesini hatırlıyor musunuz? Pandemi döneminde sağlıklarını hiçe sayarak sorumluluk alan, depremlerde canlarını ortaya koyarak kahramanlıklara imza atan belediye emekçilerinin bu altı belediye yönetimlerinden tek isteği; karşısında sözü muteber muhataplar bulabilmektir. Üyelerimizi işlerine iade edin.”
Haber: Zelal Sinayiç
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.