Diyarbakır’daki 103 sivil toplum kuruluşundan Kobani açıklaması

Diyarbakır’daki 103 sivil toplum kuruluşundan Kobani açıklaması
Son dakika: Diyarbakır’da aralarında Ticaret Odası, Baro, Ticaret Borsası, Tabipler Odasının da aralarında olduğu 103 sivil toplum kuruluşu, Kobani davasında Kürt siyasetçilere verilen ağır cezalara tepki gösterdi.

AMİDA HABER- Geçtiğimiz gün görülen Kobani davasının karar duruşmasında HDP önceki dönem Eş Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve MYK üyeleri ile bir çok siyasetçiye ağır hapis cezaları verilmişti. Kobani davasına ilişkin tartışmalar devam ederken, 103 Sivil Toplum Kuruluşundan oluşan Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu yaptığı basın açıklaması ile verilen cezalara tepki gösterdi.

baro.jpg

103 sivil toplum örgütünden ortak açıklama

103 Sivil toplum kuruluşu adına hazırlanan ortak açıklamayı Diyarbakır Kent Platformu sözcüsü Elif Turan okudu.

Yargısal faaliyetlerin suçlamalara konu edilmesinin yanlış olduğunu belirten Turan, “Siyaset ve sivil toplum alanını daraltan, hatta tümüyle ortadan kaldıran bu ve benzeri politik temelli yargılamalar, çoğulculuğu ve farklı fikirleri sindirme gayesiyle ülkeyi hukuk devletinden ve demokrasiden uzaklaştırmaktadır.

‘Siyasi saiklerle hareket edildi’

Demokratik hukuk devletinin temeli şüphesiz bağımsız ve tarafsız yargıdır. Yargının bağımsız olamadığı bir ortamda hiçbir hakkın ve bireyin hukuk güvenliğinden söz edemeyiz. Savunma hakkı başta olmak üzere adil yargılanma hakkı ilkelerinin ihlal edildiği, AİHM kararlarının uygulanmadığı bir sürecin sonunda verilen ağır mahkumiyet kararları; yargının, siyasi saiklerle hareket ettiğini ve bağımsızlığını yitirdiğini çok açık şekilde göstermiştir.

‘Çözüme zarar veren pratiklere son verilmeli’

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu olarak siyasal alanı daraltmaya yönelik yargı eliyle yapılan bu ve benzeri müdahalelere karşı durmaya devam edeceğimizi, başta Kürt meselesi olmak üzere toplumsal sorunların demokratik ve barışçıl çözümüne zarar veren yargı pratiklerine son verilmesini ve temel hakları ihlal edilen siyasetçilerin serbest bırakılmasını beklediğimizi kamuoyuyla saygıyla paylaşıyoruz” dedi.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.