Diyarbakır’daki siyasi partiler:  Erdoğan’ın hedefi Kürt nüfusu

Diyarbakır’daki siyasi partiler: Erdoğan’ın hedefi Kürt nüfusu

Diyarbakır’daki siyasi parti temsilcileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “PKK’nın 5-10 çocuğu var” sözlerini eleştirdi. Siyasiler, “PKK üyeleri çocuk yapmıyor, kasıt Kürtlerdir” diyerek Erdoğan’ın sözlerinin halk arasında kin ve nefreti yaydığını söyledi.

CHP’den istifa ederek AK Parti’ye geçen Mehmet Ali Çelebi’ye rozet takan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan, "Çocuk çok önemli. Bak PKK'nın 5 tane 10 tane çocuğu var" ifadelerini kullanması, tepkiye neden oldu.

Amida Haber’e konuşan Diyarbakır’daki parti temsilcileri, Erdoğan’ın halk arasında kin ve nefret yaydığını söyledi.

‘Kürt nüfusunu tehdit görüyor’

DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen, açıklamanın kabul edilemez olduğunu söyledi. Ülsen, “PKK üyelerinin çocuk yapmadığı herkesçe bilinen bir gerçekken buradaki kastın en yumuşak teville HDP seçmenini ve daha geniş anlamıyla Kürtler olduğu açıktır” dedi. 1990’lı yıllarda MGK’nın gizli toplantılarında Kürt nüfusunun kontrol altına alınması gerektiği iddialarını hatırlatan Ülsen, “Önceden doksanlara döndüğümüzü söylüyorduk ama yanılmışız, doksanlardan daha karanlık bir dönemden geçtiğimizi bugün cumhurbaşkanının açık bir şekilde dile getirdi. Cumhurbaşkanı açık bir şekilde Kürt nüfusun artışını bir tehdit olarak gördüğünü gayet açıktan söylüyor” dedi. Ülsen, AK Parti’de siyaset yapan Kürt vekillerin Erdoğan’ın tavrına alkış tuttuğunu savundu.

‘İktidar kanadı toplumsal huzuru bozuyor’

Gelecek Partisi Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, hükümet kanadının uzun bir süredir toplumu kutuplaştıran milliyetçi söylemlere sarıldığını söyledi. Altaç, “İktidar partisi bu söylemleri geliştirirken kamu güvenliğini ve toplumsal huzuru bozduklarının da farkındadırlar. Yani isteyerek ve bilerek yapmaktadırlar. Adil ve bağımsız bir yargı düzenine sahip olsaydık hemen kendileri hakkında gerekli yargısal işlemlerin yapılması gerekir” dedi. “PKK içinde 10-15 çocuklu yapının olduğuna dair bir bilgi mevcut değildir” diyen Altaç, şunları söyledi: “Bizim bilmediğimiz kendisinin bildiği bir durum ise görevi gereği gerekenler ne ise yapması gerekir. Aksi halde görevini kötüye kullanmaktadır.”

Altaç: Çok çocuklu ailelere saldırı olursa..

Erdoğan’ın sözlerinin kin ve nefreti tahrik edebileceği uyarısında bulunan Altaç, şunları ifade etti: “Bir diğer ihtimal ise bir bütün olarak Kürtleri veya HDP seçmenini ‘PKK’li düşünüyorsa bu çok daha vahimdir. Yarın öbür gün çok çocuklu ailelere yönelik saldırı olur ve gerekçe olarak da ‘bu aileyi pkk’li biliyordum’ şeklinde savunmalar yapılırsa bunun müsebbibi Sayın Cumhurbaşkanıdır. Yakın tarihlerde HDP çalışanlarına yönelik saldırılarda benzer savunmalar yapılmıştı. En son örneği de İzmir’deki olaydır. Bence sayın Cumhurbaşkanı’nın söylemi son çıkan ‘Dezenformasyon’ düzenlemesi kapsamında değerlendirilmesi gerekir. Açıkça halk arasında kin ve nefreti tahrik eden ve kamu düzenini açıkça tehlikeye düşürmektedir.”

‘10 çocuk yapmak suç mu?’

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer de, Erdogan’ın sözlerine tepki gösterdi. Erdoğan’ın Kürt nüfusunun artmasından rahatsızlık duyduğunu bu sözlerle dile getirdiğini belirten Taşçıer, şunları söyledi: “Ben bu söylemi ile Kürtleri kast ettiğini düşünüyorum. Son yıllarda, Kürtler ile ilgili yürüttüğü politikadan kaynaklı, Kürtler ona desteğini çekti ve güvenini yitirdi. O da bunun farkında, her platformda Kürtlere bir şeyler söylemek istiyor. Burada da Kürtlerin 5-10-15 çocuk yaptıklarını söylüyor. 5-10 çocuk yapmak anayasaya göre suç mu? Kürtlerin 5-10 çocuk yapmasından hoşnut değil gibi görünüyor. Kürtler bu dönemde ona oy vermeyecekler. Bunun için de hoşnutsuzluğunu bu şekilde dile getiriyor.”

‘Kürtleri nüfus olarak tehlikeli görmek’

Benzer bir tepki Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren’den geldi. Eren şu ifadeleri kullandı, “Kürtleri nüfus olarak tehlike görmek, 1990’lı yılların Milli Güvenlik Kurulu anlayışının ve kararlarının varlığını sürdürdüğünü gösteriyor. Kürtlere dair 30 yıl öncesinin MGK anlayışına dönülmüş olması ve cinsiyetçi söyleme söylenecek tek şey var. Utanç verici” paylaşımı yaptı.

(Haber: Gönül Morkoç-özel)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.