Görevden alınan Adıgüzel konuştu: Kılıçdaroğlu 600 sandıkta sıfır oy aldı

Görevden alınan Adıgüzel konuştu: Kılıçdaroğlu 600 sandıkta sıfır oy aldı

Görevden alınan CHP’nin Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, “Türkiye’de 600 küsur sandıkta sayın genel başkanımız sıfır oy almış. Demek ki orada görevlimiz yoktu” dedi.

Ekranların halka açılması başka bir karar. İletişimi yöneten yapılar karar veriyor. İletişim strateji nasıl kurulursa biz ona göre yönetiriz. Veri nasıl geliyor. Manuel seçim sistemi. Islak imzalı tutanakların ilk sonuçları mobil uygulamamıza fotoğraf ve yazı gönderiyor. O bölgede internet çekiyorsa.

Oradan sonra ilçe başkanlığına gidiyor. Oradan da web tabanlı yolla bize gidiyor. Orada oy sayım sürecinde hırsızlık olabilir, birleştirmede olabilir. Masa başında isim ve sayıları kaydırarak çeşitli hırsızlıklar olabiliyor. Biz mobil uygulamamızdan o gece sandıkların yüzde 60’ını aldık.

Sonrasında bizim daha güçsüz olduğumuz yerlerde ilçelerden giriş yapılıyor. Dağ köylerinde ertesi sabah da giriliyor. Coğrafi zorluklardan kaynaklı verilerin gelmesi zaman alabilir.

Bizim işimiz YSK’yi kontrol etmek. Bizim işimiz şu değil; teyit etmediğimiz sonucu açıklamak değil. Kontrol etmediğimiz sonucu açıklarsak altından kalkamayız. Öngörmediğimiz bir durum yok. Hiçbir zaman hızlı sonuç açıklayacağız demedik.

Tutanakların yüzde 99’undan fazlasını kontrol ettik. 192 bin küsur sandığın yüzde 99’unun imzasını aldık.

Türkiye’de 35 bin noktada tek sandık var. Köy niteliğinde. Buralarda mobil uygulama kullandırmak kolay değil. CHP bu seçimde, seçime girmediğimiz iller de dahil biz sadece 313 sandıkta yoktuk. O gün ayağınız kırıldı, çocuğunuz hastalandı gidemediniz. Yerine başka arkadaşlar yerleştirildi. Bu sistem sıfır sorunla çalıştı.

Zannediyorlarki CHP, YSK verisi kullanıyor hayır. CHP, hem YSK hem de kendi verisini kullanıyor.

Bana sistem durdu mu diyorlar? Okuldan veri girişleri duruyor. Kapasitesi o kadarmış. Saat 9-10’a kadar 113 bin sandığın yüzde 60’ından veri geldi, ardından veri gönderecek kişi kalmadı. Niye coğrafi kısıtlar var. Teknik kısıtlar var. Sonra ilçe başkanlığından bütün sonuçlar teker teker tekrar girildi. Bir sorun olursa ekran kırmızı uyarı veriyor.

O gece 10 defa aranan ilçe başkanları var. Çünkü verinin itirazı var. Bu sistem 2019’da kullandık. Tamamen denenmiş. Sorun yaşanmamış bir sistem.

Sandıkların yüzde 99’unu tespit ettik. Bizim seçim ve hukuk işleri birimiz her ilçede itiraz süreçlerini onlar yönetiyor. Bir aksaklık var mı, itiraz edilecek diye.

Yüzde 1 sandıkta problem var. Hem aleyhimize hem lehimize.

Müşahitin görev yapıp yapmadığını sandık görevlisinin gidip gitmediğini YSK’dan istedik. Onlar gönderecek. İlçe başkanlığımızın sorumluluğunda ama biz de takibi yapıyoruz.

Kim hangi sandıkta sıfır oy almışa baktım. Türkiye’de 600 küsür sandıkta sayın genel başkanımız sıfır oy almış. demek ki orada görevlimiz yoktu.

Sıfır oy aldığın sandıkta görevlin yoktur. 400’e yakına sandıkta da Erdoğan’ın sıfır oy aldığı sandık var. (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.