HDP’li Taşçıer’den çağrı: Gelin Kürt meselesini mecliste çözelim

HDP’li Taşçıer’den çağrı: Gelin Kürt meselesini mecliste çözelim

Meclis Genel Kurulunda konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer Kürt sorunun çözümü için meclisi göreve çağırdı. Taşçıer, "Gelin Kürt meselesini mecliste çözelim" dedi.

AMİDA HABER- İmam Taşçıer, Meclis Genel Kurulu’nda Kürt meselesi ve koruculuk sistemi hakkında konuştu.

17 bin 500 faili meçhul cinayet işlendi

Koruculuk sisteminin, Kürt meselesinin çözümsüzlüğünde büyük bir engel olduğunu dile getiren Taşçıer, “Kürtler, koruculuk sistemiyle Turgut Özal döneminde 1985 yılında tanıştılar. 12 Eylül 1980 darbesinin üzerinden henüz beş yıl geçmişti ki koruculuk sistemi oluşturuldu. Burada da Kürt aşiretlerinin bir kısmı aynen Irak'ta olduğu gibi silahlandırıldı, diğer Kürt aşiretleri ise silahsız bırakıldı ve toplumsal bir yara oluşturulmaya çalışıldı. Kürt aşiretleri arasında savaşa varacak kadar eylemler geliştirildi. Ta ki 1991 yılında Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'ın kaçırılmasıyla birlikte gelişen olaylar 2000'li yıllara kadar sürdü. 17.500 faili meçhul ve 4 bin tane köy boşaltıldı. Bu köy boşaltmalarında, bu köy yakıp yıkmalarında korucular kullanıldı. Bu korucular, aynı zamanda o köylünün mallarına çöktü, o köylünün arazisine çöktü, o köyün hayvanlarına çöktü ve devamında, faili meçhullerde kullanıldı; asit kuyularına atılan faili meçhullerde yine bu korucular kullanıldı” şeklinde konuştu.

Koruculuk sistemi ile Kürt meselesini bastırmak istediler

Koruculuk sisteminin büyük tahribatlara neden olduğunu kaydeden Taşçıer, “Toplumda büyük bir tahribat açtı, toplumun sosyolojisini bozdu ve hâlen devam etmektedir. Mutlaka ve mutlaka bu koruculuk sistemini lağvetmek lazım; değil yasa değişikliği, hemen ortadan kaldırmak lazım. Çünkü köy koruculuğu sistemiyle Kürt meselesini bastırmaya çalıştılar, tarih boyunca bastıramadılar, bastıramıyorlar” diye konuştu.

Kürtler kendini yönetiyor

Kürt meselesinin uluslar arası bir boyuta taşındığını ifade eden Taşçıer, “Şuan İran'da büyük bir güçle geliyorlar, orada çok yakın zamanda umarım ki Kürtler kendi taleplerini yerine getireceklerdir. Kürdistan Rojavasında yine Kürtler belli bir seviyeye gelmişlerdir, kendi kendilerini yönetiyorlar. Yine kuzey Kürdistanda yönetiyorlardır. Türkiye'de ise Kürt meselesi bu şekilde güvenlikçi politikalarla bastırılmak isteniyor” dedi.

2013 yılında girişimler oldu

Kürt meselesinin güvenlikçi politikalar yerine müzakere ve diyalog yöntemiyle ele alınması gerektiğini ifade eden Taşçıer, “Bu güvenlikçi politikalarla bastırılacağına Kürt meselesinin Meclise getirilmesi gerekiyor. İktidar partisi, muhalefet partisi, hepimiz Mecliste bunu tartışabiliriz. 2013 yılında buna benzer girişimler oldu, toplum aslında buna çok uygundur, toplum zemini buna çok uygundur. Kısa sürede Meclise getirilip bu konu üzerinde tartışmalar yoğunlaştığı zaman Kürt meselesi mutlaka ve mutlaka çözülebilir. Bunun çözüm yollarından bir tanesi de Meclis, bununla ilgili adımlar atabilir ve muhataplarıyla oturup bu mesele çözülür. Nasıl ki diğer üç parça Kürdistan'da bu mesele çözülmeye doğru giderken burada da çözülür. Bu anlamda Meclise büyük görev düşmektedir. Bu Meclisi bu işi çözmeye çağırıyorum” çağrısı yaptı. (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.