TKP’nin Kürdoloji mezunu adayı: Adaylığım değil, tekstilde çalışmam gündem olmalı

TKP’nin Kürdoloji mezunu adayı: Adaylığım değil, tekstilde çalışmam gündem olmalı

TKP Diyarbakır aday adayı, Kürdoloji mezunu Zeynep Demirel Hatunoğlu, tekstilde çalıştığını belirterek “İllaki gündem olunacaksa bir Kürdoloji mezununun, tekstilde çalışması gündem olmalıdır” dedi.

AMİDA HABER- Diyarbakırlı Zeynep Demirel Hatunoğlu’nun TKP’den yaptığı aday adaylığı başvurusu bir anda gündem oldu. Nedeni ise Hatunoğlu’nun Artuklu Üniversitesi’nde 2012 yılından beri var olan Kürdoloji bölümünden mezun olması. Amida Haber’e konuşan Hatunoğlu, “Kürdoloji mezunu TKP’den aday oldu” haberlerine tepkili. Tekstilde çalıştığını belirten Hatunoğlu, “İllaki gündem olunacaksa bir Kürdoloji mezununun, tekstilde çalışmasının gündem olması gerektiğini düşünüyorum” dedi. Hatunoğlu, yıllardır TKP’de yer aldığını belirterek, TKP bünyesinde Kürt Dili Atölyesi açtıklarını söyledi.

tkp-diyarbakir.jpg

‘Anadilde eğitim yurttaşlık hakkıdır’

Zeynep Demirel Hatunoğlu, “TKP’nin anadilde eğitim, Kürtçenin ikinci resmi dil olması” talebine nasıl yaklaştığı sorusunu ise şöyle cevaplıyor: “Kürt sorunu aynı zamanda bir eşitlik ve özgürlük sorunudur. Kürtlerin kendi dillerini, kimliklerini, dahası varlıklarını yok sayan ya da onun bir başka kimliğin içinde kaybolmasını, erimesini, boyun eğmesini dayatan bir anlayışın hiçbir meşruiyeti yoktur. Dolayısıyla Türkiye Komünist Partisi için anadilde eğitim bir yurttaşlık hakkıdır.”

‘Sınıfsız sömürüsüz dünya’

Hatunoğlu, TKP iktidarında herkesi sınıfsız ve sömürüsüz bir dünyanın beklediğini belirterek şunları söyledi: “Eğitim ve sağlığın tamamen ücretsiz ve herkes için ulaşılır bir hizmet olduğu, herkesin güvenli ve sağlıklı konutlarda yaşadığı, çalışma sürelerinin kademeli olarak düşürüldüğü, kimsenin kirasını, faturalarını ve bunları ödeyemediği için bankalara borçlanarak yaşamak zorunda olmadığı ve insanca yaşanacak koşulların yaratıldığı bir ülke bekliyor. İnanın yaparız bunu, biz inanıyoruz!”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.