Sahte iş ilanları nasıl anlaşılır?

Sahte iş ilanları nasıl anlaşılır?
Uzaktan çalışma olanaklarının artması, iş yapma şekillerinin değişmesi, dünyanın farklı yerlerinde iş bulabilme olanaklarının çoğalması birçok avantajla birlikte birçok riski de beraberinde getiriyor.

Sahte iş ilanları nasıl anlaşılır? Dünyanın farklı yerlerinde iş bulabilme olanaklarının çoğalması birçok avantajla birlikte birçok riski de beraberinde getiriyor.

Bir dijital güvenlik şirketi, sahte iş ilanları üzerinden dolandırıcılık yapanları gündeme taşıyarak, iş ararken dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

Şirket yetkililerine göre iş dolandırıcılığına karşı korunmak birçok açıdan değerlendirilmelidir. İlk olarak, kimlik dolandırıcılığının kurbanı olmamak için sosyal medyadaki gizlilik ayarlarınızı kısıtlayın ve herkese açık görünürlüğü olan herhangi bir hesap da dahil olmak üzere kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri asla isteyerek çevrimiçi olarak sunmayın.

Potansiyel işvereninizi doğrulamadan asla bilgilerinizi vermeyin.  Doğrulanmamış veya güvenilmez görünen hesaplardan gelen rastgele e-postalara veya sahte iş teklifi içeren mesajlara karşı dikkatli olun.

Şirketin ve kişinin var olup olmadığını kontrol edin

Yasal işletme adı, adresi, kaydı, çevrimiçi varlığı ve potansiyel haber içeriklerini araştırın.

İşletmenin ya da işe alım yapan kişinin sosyal medya profillerini inceleyin

Dil bilgisi hataları, gönderilerinde garip tarih kesintileri ve sürekli çevrimiçi etkinlik eksikliği olup olmadığına bakın.

Gerçek kişilerden gelen tepkilerine bakın

Önceki işverenlerden ve iş arkadaşlarından gelen tavsiyeler, sertifikalar, başkalarının paylaşımlarına verdikleri gerçek tepkilere bakın.

Diğer iş kurullarındaki gönderileri veya geçmiş faaliyetlere göz atın

Diğer kurullarda ne kadar çok gönderileri varsa, gerçek olma olasılıkları o kadar yüksektir. Mümkünse, yerel panolardaki gönderilerini de kontrol edin, ancak bu gerçekliği garanti etmez.

Küçük hatalar da fark yaratabilir. Dolandırıcılar genellikle daha gerçekçi görünmek için şirket çalışma sayfalarını yeniden oluştururlar ancak bu sayfalar da bazı fark edilebilir niteliklere sahip olabilir:

Web sitesi güvenliği

Sahte web sitelerinde HTTPS sertifikası olmayabilir, bu da güvensiz ve kötü niyetli bir sitenin işareti olabilir.

Bağlantılar

Bunlar, yazım hataları gibi birçok belirti içerebilir. Ayrıca bağlantılar sizi belirtildiği gibi aynı konuma götürmek zorunda değildir. Bu nedenle tıklamadan önce bağlantının üzerine gelin ve tarayıcı pencerenizin sol alt tarafındaki araç ipucunda amaçlanan konumu kontrol edin.

Şüpheli sorular

Hiçbir şirket iş görüşmesi sırasında banka hesap numaranızı, sosyal güvenlik numaranızı, kimliğinizi veya benzer bilgileri istemez. Halihazırda bir çalışan değilseniz (ve doğrulanmış İK temsilcileriyle görüşmediyseniz), bu tür bilgileri istemeleri mümkün değildir.

Yazım hataları

Sahte web sitelerinde çok sayıda yazım veya dilbilgisi hatası, üslup sorunları veya ilk başta fark edilmeyebilecek kasıtlı karakter değişiklikleri olabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.