Cumhuriyet Bayramın'da Diyarbakır'da CHP çelengine polis engeli!

Cumhuriyet Bayramın'da Diyarbakır'da CHP çelengine polis engeli!
Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Diyarbakır Valiliği karşısında bulunan Atatürk anıtına çelenk koyma töreni düzenlendi. Törende CHP İl Başkanlığı çelenkine itiraz edilince CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Bu çelenk buradan kaldırılırsa kıyamet kopar" dedi.
Diyarbakır’da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. Yıl Dönümü Kutlamaları kapsamında Diyarbakır Atatürk anıtına çelenk koyma töreni düzenlendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı da protokol gereği çelengini koymak istedi

Protokol görevlileri CHP İl Başkanlığı çelenginin uygun olmadığı gerekçesi kaldırılmasını istedi.

Burada yetkililer ile tartışma yaşayan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, çelengin Cumhuriyet Bayramı kutlamaları boyunca kaldırılmayacağını ifade etti.

Kısa süreli tartışmada Tanrıkulu görevlilere sert çıktı. "Eğer kaldırırsanız kıyamet kopar. Bu çelenk kaldırılamaz. Türkiye'nin hiç bir yerinde kaldırılamaz" dedi.

Sezgin Tanrıkulu konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

“ 'Eğer kaldırırsanız kıyamet kopar. Bu çelenk kaldırılmaz, Türkiye'nin hiçbir yerinde kaldırılmaz! 12 yıldır ben Milletvekiliyim, İstanbul'da da ayni şeyi yapıyoruz. Kaldırmayın bu çelengi. Buradan çelenk kaldırılmaz, İstanbul'da da Ankara'da da bu şekilde yapıyoruz. Şimdiye kadar CHP yoktu burada şimdi var CHP Milletvekiliyiz.

Ben 12 yıldır Milletvekiliyim, İstanbul'da da aynısını yapıyoruz hiç öyle izne filan gerek yok. Ne izni ya? Ana Muhalefet Partisiyiz, protokoldeki yerimiz belli bizim. Burada Cumhuriyet Bayramında isteyen siyasi partiler, buradakiler demek ki istememiş. Tören yönetmeliğinden sonra bırakıyoruz zaten, tören bitti ondan sonra bırakıyoruz. Böyle bir usul yok. Ben 12 yıl İstanbul Milletvekilliği yaptım, 12 yıl! Aynen bu şekilde çelenk bıraktık. Alışacaksınız buna o zaman! Ben Diyarbakır Milletvekiliyim, alışacaksınız! İstanbul'da aynı biçimde bu şekilde yaptık o kadar, ne var yani bunda?

Resmi tören bittikten sonra ve resmi törenin bittiği ilan edildikten sonra Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanımız, İl Yöneticilerimiz ile birlikte Atatürk Anıtına Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır İl Başkanlığının çelengini koyduk. Ancak itirazla karşılaştık. 'Çelengi koyamazsınız' dediler. Biz çelengimizi bıraktık. Bu çelenk burada tören boyunca kalacak, yarın Cumhuriyet Bayramı burada kalacak. Eğer kaldırılırsa, bununla ilgili olarak gerekli girişimlerde bulunacağız, suç duyurusunda bulunacağız! Bunun da bilinmesini isteriz. Cumhuriyet Bayramında, Cumhuriyeti kuran Cumhuriyet Halk Partisinin Atatürk Anıtı önünde tören yapmasına, çelenk bırakmasına kimse engel olamaz! Böyle bir usul de Türkiye'nin hiçbir ilinde yok! Herkesin Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!"

[gallery ids="26332,26330,26331,26333"]

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.