Devegeçidi Barajı doldu, canlı yaşam hareketlendi

Devegeçidi Barajı doldu, canlı yaşam hareketlendi

Diyarbakır'daki Devegeçidi Baraj Gölü'nde, son dönemde kar ve yağmur sularıyla ulaşılan yüzde 65'lik doluluk seviyesi ile biyolojik çeşitlilik tekrar artış gösterdi.

AMİDA HABER - Devegeçidi Çayı üzerinde bulunan 220 milyon metreküp su toplama hacmine sahip baraj gölü, tatlı su balıkçılığı, küçük ve büyükbaş hayvanların su ihtiyacının giderilmesi, tarımsal üretimde sulama amaçlı kullanılmasının yanı sıra göçmen kuşlar, Fırat ve su kaplumbağası gibi birçok türe de ev sahipliği yapıyor. Son iki yılda yoğun olarak etkisini gösteren iklim değişikliği, yağış azlığı ve buharlaşmayla kuruma noktasına gelen Devegeçidi Baraj Gölü'nde doluluk oranı, bu yıl yaşanan kar yağışı ve mart ayında düşen yağmurlarla yüzde 65'i buldu. Su miktarının artışıyla bölgedeki canlı yaşam da hareketlendi.

baraj1.jpg

‘Kuşlar yeniden bu bölgeye geldi’

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç, Devegeçidi Baraj Gölü'nün kentteki önemli bir alanın sulanması için yapıldığını ve Karacadağ bölgesinden gelen suyu topladığını dile getirdi. Uzun yıllardır bölgede yaptıkları çalışmalarda 110 kuş türü tespit ettiklerini aktaran Kılıç, şunları ifade etti: “Son yıllarda yaşadığımız kuraklık nedeniyle bu havzaya su gelmedi. Maalesef küresel ısınma yüzünden yağış azlığı oldu. Baraj gölünde yürüyebilecek hale geldik, su tamamen kurudu. Bizim buradaki tespitlerimizde 110 kuş türü burayı terk etti. Kuşlar görebildiklerimiz ve bir de göremediğimiz türler var. Bu yıl yağışların çoğalmasıyla bu bölgede su toplanmaya başlandı. Bizim tamamen kaybettiğimizi sandığımız bölgeye suyun gelmesiyle türlerinde geldiğini görüyoruz. Kuşlar yeniden bu bölgeye geldi. Kuşlar ve canlılar açısından burası tam bir havzaya dönüştü ve biyolojik çeşitlilik tekrar artış gösterdi.” (AA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.